Konferencja „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”

Rodzina Ulmów - swiadectwo i testament

Źródło: eKAI

28 czerwca w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja zatytułowana „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”. Celem wydarzenia jest przypomnienie niezwykłych dziejów małżeństwa Józefa i Wiktorii, którzy podczas II wojny światowej zostali, wraz ze swoimi dziećmi, zamordowani przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. Ich czyn został uznany przez Kościół katolicki za męczeństwo za wiarę i 10 września br. wszyscy zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.

Konferencja służyć ma ukazaniu rodziny Ulmów jako ponadczasowych wzorców miłości bliźniego. Obok przybliżenia realiów historycznych, równie ważna będzie odpowiedź na pytanie: co rodzina Ulmów mówi nam, żyjącym współcześnie.

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Nocą 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Proces beatyfikacyjny rodziny na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów. Ich beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

Prelegentami podczas konferencji będą wybitni znawcy różnych dziedzin: historii, teologii, kulturoznawstwa, etnografii, m.in.

 • Waldemar Rataj, dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej,
 • dr Mateusz Szpytma z IPN,
 • ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów czy
 • dr Martyna Grądzka-Rejak, historyczka, judaistka i edukatorka.

W panelu wieńczącym konferencję wezmą udział:

 • Bogusław Chrabota, szef dziennika „Rzeczpospolita”,
 • ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu,
 • dziennikarka i pisarka red. Alina Petrowa-Wasilewicz oraz
 • prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Konferencja odbędzie się 28 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19).
Program konferencji dostępny jest TUTAJ. Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres rlaczny@ekai.pl.

 • Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, a partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna.
 • Konferencję dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
 • Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio S.A.
 • Wydarzenie transmitowane będzie także na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.

Polecamy do przeczytania:

 • Kard. Nycz: To będzie beatyfikacja rodziny Ulmów, a nie narodu Więź.pl 29 czerwca 2023

  O „genie Ulmów” jako o szczególnej postawie etycznej, która powinna być w Polsce podtrzymywana, mówił red. Bogusław Chrabota. Zwrócił uwagę, że postawa Ulmów, w której widzimy dziś najwyższy heroizm, mogła być odbierana inaczej w czasie wojny. Wtedy wielu nie patrzyło na to jak na heroizm. Panelista przywołał kontekst przedwojennego polskiego antysemityzmu – zarówno antysemityzmu ludowego, jak i antysemityzmu elit – oraz kontekst okrutnego niemieckiego prawa zakazującego pomocy Żydom. Nazwał niektóre przejawy antysemityzmu Polaków wręcz „zwierzęcą nienawiścią”.
  – Gen Ulmów powinien być genem wzorcowym dla świata. Powinien być wciąż obecny w Polsce – apelował redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Ubolewał, że tak się często nie dzieje. Jako przykłady negatywne podawał postawę rządu Beaty Szydło w dyskusji nt. korytarzy humanitarnych dla kilkuset syryjskich uchodźców czy postawę władz państwowych wobec wojny hybrydowej i uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.
  Z Chrabotą natychmiast polemizował Żaryn, odnosząc się do zjawiska przedwojennego antysemityzmu. Stwierdził, że nastawienie antyżydowskie w przedwojennej Polsce istniało, ale też „były racje, by mieć taką postawę”. Jako owe racje wymienił realny konflikt interesów narodowych i konflikt ekonomiczny. Podkreślał, że nawet ludzie o nastawieniu antyżydowskim przed wojną, jak Zofia Kossak-Szczucka, wzywali do pomagania Żydom prześladowanym przez Niemców.

 • I Sprawiedliwi, i Jedwabne Zbigniew Nosowski 27 czerwca 2017