Akcja Żonkile 2022: program obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim
19/04/2022 | Na stronie od 17/04/2022
Źródło: POLIN
Muzeum POLIN
Uczcij z nami 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do organizowanej przez nas akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, uczestnicz w wydarzeniach zarówno online jak i offline, które przygotowaliśmy.
W tym roku obchody poświęciliśmy tematowi miłości. Opowiemy o niej między innymi podczas premiery spektaklu "Mama zawsze wraca" czy rozmowy z Eyal Menashes Cukierman – wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaaka Cukiermana.
Program obchodów 19-21 kwietnia:
Wydarzenia stacjonarne:
Mama zawsze wraca, reż. M. Kalita – premiera spektaklu
- 19 kwietnia, godz. 19.00
- 20 kwietnia, godz. 19.00,
- 21 kwietnia, godz. 19.00,
Monodram na motywach książki Agaty Tuszyńskiej. W roli głównej Aleksandra Popławska – jedna z tegorocznych Ambasadorek Akcji Żonkile.
Wydarzenia online:
Czy w getcie była miłość? Wprowadzenie Franciszka Bojańczyka
- 19 kwietnia, godz. 10.00, Facebook i YouTube
Franciszek Bojańczyk opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.
Relacja spod pomnika
- 19 kwietnia, godz. 12.00, Facebook
Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman – miłość bojowników we wspomnieniach Eyal Menashes Cukierman
- 19 kwietnia, godz. 20.00, Facebook Friends of POLIN i YouTube
- Zapis rozmowy prowadzonej w języku angielskim z angielskimi napisami.
Z Eyal Menashe Cukierman, wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaka Cukiermana rozmawiać będzie prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022
- 20 kwietnia, godz. 18.00, Facebook
Niemal dokładnie w setne urodziny Aliny Margolis Edelman wspomną ją jej przyjaciele i rodzina. Spotkanie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.
Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury
- 19 kwietnia, premiery literackie – reportażu Anny Bikont, opowiadań Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza.
Wszystkie teksty uzupełniają scenariusze lekcji oraz karty pracy. Udostępniamy bazę materiałów edukacyjnych oraz filmy, z pomocą których można przeprowadzić zajęcia zarówno w formie zdalnej, jak i podczas spotkań stacjonarnych w swojej placówce. - 20 kwietnia, premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży, Facebook Centrum Edukacyjne i YouTube
- godz. 9.00, opowiadanie "Strasznie strasznie" Pawła Beręsewicza czyta Ambasador akcji Żonkile, piosenkarz Andrzej Piaseczny
- godz. 12.00, opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego czyta aktorka Eliza Rycembel
Inne wydarzenia wpisujące się w program obchodów rocznicy:
- 23 kwietnia, godz. 11.00 i 14.00 (BRAK MIEJSC), "Josimowe koraliki" – koncert przyjazny sensorycznie
- Podczas koncertu zabierzemy Was w świat muzyki młodej pianistki i kompozytorki z warszawskiego getta – Josimy Feldschuh.
- 24 kwietnia, godz. 14.30-16.30 (BRAK MIEJSC), Bojowniczki. Spacer śladami kobiet – uczestniczek powstania w getcie warszawskim, bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł;
- Spacer rocznicowy poświęcony kobietom, które podczas powstania w getcie warszawskim na równi z mężczyznami walczyły o swoje życie i godność.
- 28 kwietnia, godz. 18.00, Żydowskie ABC – Miłość w pamiętnikach i wspomnieniach gettowych. Spotkanie z dr Ewą Wiatr i Paulą Sawicką, Facebook, tłumaczenie na PJM
- O różnych barwach miłości w gettach w czasie Zagłady porozmawiamy z zaproszonymi gościniami, dr Ewą Wiatr oraz Paulą Sawicką. Spotkanie poprowadzi gospodarz cyklu – Piotr Kowalik.