„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”

Raport Lejba Majzelsa

Raport Lejba Majzelsa

Źródo: ŻIH

W latach 1947-1948 Lejb Majzels podróżował po Polsce poszukując dzieci żydowskich mieszkających z polskimi rodzinami. Działał na zlecenie Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a sprawozdanie z jego dwuletnich poszukiwań znajduje się dziś w Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Anna Bikont, w swojej książce „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” analizuje skrupulatne notatki Majzelsa, a przede wszystkim szuka odpowiedzi na pytanie o losy odnalezionych przez niego dzieci.

W rozmowie udział wezmą Anna Bikont oraz dr Helena Datner, autorka książki „Po Zagładzie: społeczna historia żydowskich domów dziecka, szkół, kół studentów w dokumentach Centralnego Komitetu Żydów w Polsce”. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot.

Początek wydarzenia 14 kwietnia o 18:00. Transmisja na Facebooku.

Anna Bikont - pisarka i reportażystka, autorka, finalistka Nagrody Nike. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych reportaży, m.in. „My z Jedwabnego" (2012), „Sendlerowa. W ukryciu" (2017). Uhonorowana doktoratem honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

dr Helena Datner - historyczka i socjolożka, pracowniczka Żydowskiego Instytutu Historycznego. Autorka m.in „Ta i tamta strona. Żydowska inteligencja Warszawy drugiej połowy XIX wieku" (2007), „Po Zagładzie: społeczna historia żydowskich domów dziecka, szkół, kół studentów w dokumentach Centralnego Komitetu Żydów w Polsce” (2017).

Wojciech Szot - krytyk literacki, wydawca, prowadzi stronę poświęconą literaturze zdaniemszota.pl

Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, wyjeżdża w teren dwadzieścia osiem razy w poszukiwaniu pięćdziesięciorga dwojga dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostają pod opieką Polaków.

Każdy wyjazd skrupulatnie odnotowuje: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i za ile naród żydowski może je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka ma cenę.

Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę ich odnalezienia. Podąża śladem zapisków pozostawionych w dwóch zeszytach – „Sprawozdaniach z podróży służbowych L. Majzelsa w sprawie poszukiwania dzieci znajdujących się w rękach Polaków”.

Z niezwykłą dociekliwością szuka choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem – jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.

Cena to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojnia i burzy pozornie oczywistą ocenę wyborów życiowych ocalałych.

„Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, wyd. Czarne, 2022 dostępna jest w Księgarni na Tłomackiem

Zdjęcie: Dwie dziewczynki, jedna z lalką, Julia Pirotte, ze zbiorów ŻIH, #deletpl

__

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.

Zachęcamy do subskrypcji kanału ŻIH na youtube:

Zapraszamy do zapisania się do newsletteru ŻIH: