25. Dzień Judaizmu w Chmielniku
,,Moje myśli nie są myślami waszymi’’ (Iz, 55,8)
13/01/2022 | Na stronie od 12/01/2022
Źródło: Świętokrzyski Sztetl
Czytaj więcej o Dnu Judaizmu:
"Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz, 55,8) - ten werset z Izajasza jest mottem przewodnim XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu i na ten temat będą debatować w czwartek 13 stycznia goście synagogi w Chmielniku: rabin Stas Wojciechowicz (Centrum Społeczności Postępowej GWŻ w Warszawie), ks. Igor Małysz (administrator parafii greckokatolickiej w Radomiu i Kielcach) oraz ks. Paweł Samiczak (doktor teologii, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej).
Debata między osobami duchownymi rozpocznie Dzień Judaizmu w chmielnickiej synagodze o godz. 10.
Gościem honorowym spotkania jest bp Andrzej Kaleta.
Językowe niuanse związane z historią Żydów w Polsce sprawiają nam spore trudności. „Synagoga czy bóźnica? Kwestie semantyczne” – na ten temat powie Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc).
W 2022 r. przypada 80-lecie Akcji Reinhardt.
Deportacja Żydów z gett miast i miasteczek stanowiła początek końca ich świata w Polsce, dlatego spora część Dnia Judaizmu będzie poświęcona tym bolesnym faktom historycznym. Wprowadzeniem w temat będzie referat dr. Tomasza Domańskiego (IPN – Delegatura w Kielcach) „Akcja Reinhardt na Kielecczyźnie”.
O godz. 12:30 rozpocznie się konferencja prasowa na temat obchodów 80. rocznicy Akcji Reinhardt w regionie świętokrzyskim – z udziałem dr Doroty Koczwańskiej-Kality (naczelnik IPN – Delegatura w Kielcach).
Kielecka delegatura IPN oraz Świętokrzyski Sztetl planują szereg wydarzeń w ciągu roku: wystawy, konferencje naukowe, widowiska, prezentacje m.in. w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, czy Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach). Większość z nich odbędzie się w synagodze w Chmielniku.
Wątek 80-lecia Akcji Reinhardt stanie się także motywem przewodnim X edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Nadano mu podtytuł: „Obraz prześladowań Żydów w relacjach polskich sąsiadów w 80. Rocznicę Akcji Reinhardt”. Konkurs zapowie dr hab. Edyta Majcher-Ociesa (IH UJK).
O godz. 13:15 na babińcu synagogi – wernisaż wystawy czasowej „Zagłada Żydów europejskich”.
Zagłada Żydów jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii, którego ofiarą padło prawie 6 mln europejskich Żydów. ”Nowoczesne ludobójstwo” Holokaustu polegało na wprzęgnięciu całego aparatu państwowego w jego realizację, na zaangażowaniu nauki w proces mordowania (medycyna, inżynieria, chemia, statystyka) oraz wykorzystaniu materiału ludzkiego do produkcji przemysłowej. Zagładę przeżył co trzeci europejski Żyd.
Oprawę muzyczną Dnia Judaizmu w Chmielniku zapewnią: skrzypaczka Antonina Lach oraz seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.
Wspólnie pochylamy się nad korzeniami religii jednej i drugiej
Źródło: eKAI
Wspólnie pochylamy się nad korzeniami religii jednej i drugiej i jednocześnie przez to rozpoznajemy i pogłębiamy naszą tożsamość. I to jest piękne – powiedział w synagodze w Chmielniku bp Andrzej Kaleta – gość XXV Dnia Judaizmu zorganizowanego przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.
Bp Kaleta wygłoszonym słowem rozpoczął spotkanie w dawnej XVIII-wiecznej synagodze – obecnie muzeum. Przypomniał, że Dzień Judaizmu w Polsce ustanowił w 1997 roku Episkopat Polski.
– Znamienne, że ten pierwszy dzień był przeżywany pod hasłem: „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. W tym haśle zawarta jest przepiękna myśl o spotkaniu, o gromadzeniu się, czyli o rozmawianiu i o dzieleniu zarazem – mówił. – A druga rzecz to spotkanie Jezusa, a jednocześnie spotkanie z judaizmem, bo przecież Jezus jest najlepszym reprezentantem religii judaistycznej. Co roku, wierni zapoczątkowanej tradycji, gromadzimy się. Te spotkania przeżywamy w atmosferze nade wszystko otwartości, otwartości wzajemnie na siebie – podkreślał bp Kaleta.
Zwrócił też uwagę na ważność wzajemnego słuchania i wsłuchiwania się w siebie, gdy tymczasem „częściej mówimy”.
– Ważne jest, żeby słuchać. Myślę, że tego typu spotkania, które przeżywamy np. w Chmielniku, są najlepszym dowodem, że można mówić z szacunkiem do siebie, a jednocześnie wsłuchiwać się w siebie i pogłębiać wewnętrznie swoją religię, swoją relację z Biblią i relację z Chrystusem – podkreślał.
Podczas Dnia Judaizmu odbyła się debata z udziałem rabina Stasa Wojciechowicza z Warszawy (judaizm reformowany), greckokatolickiego kapłana ks. Igora Małysza oraz biblisty ks. dr Pawła Samiczaka.
– Punktem wyjścia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego powinna być osoba i obraz Boga. To nas jednoczy. Studiowanie ksiąg, które są w kanonie Starego Testamentu, będących zarazem świętymi księgami dla Żydów, może być okazją do lepszego poznania siebie nawzajem – mówił rabin Wojciechowicz.
– Co dla nas jest ważne, to okazja, by pokazać naszym braciom chrześcijanom źródła ich religii. Dzięki temu, że jest taka możliwość, zapraszamy chrześcijan do synagog, do naszych społeczności, i pokazujemy czym jest judaizm dzisiaj, i czym różni się od judaizmu czasów świątynnych, czasów Jezusa, gdy powstawała religia chrześcijańska – tłumaczył.
Ks. Małysz opowiadał o kłopotach i radościach w tworzeniu wspólnoty greckokatolickiej na Kielecczyźnie, o swojej drodze do kapłaństwa i o miejscu świętych ksiąg u grekokatolików. Ks. Samiczak zastanawiał się nad bogactwem Kościoła rzymskokatolickiego, nad kondycją dialogu ekumenicznego i międzywyznaniowego. Wszyscy duchowni podkreślali konieczność edukacji i wzajemnego poznania się.
Jak ważna jest wiedza, pokazały wykład Krzysztofa Myślińskiego z Muzeum Historii Kielc, na temat „Synagoga czy bóźnica? Kwestie semantyczne” oraz dr Tomasza Domańskiego (IPN) o Akcji Reinhardt. Odbyła się konferencja prasowa, poświęcona całorocznym obchodom 80-lecia Akcji Reinhardt na ziemi świętokrzyskiej oraz inauguracja X edycji konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.
W ramach uroczystości, na babińcu synagogi w Chmielniku została otwarta wystawa czasowa, zatytułowana „Zagłada Żydów europejskich”.
Oprawę muzyczną Dnia Judaizmu w Chmielniku zapewnili: skrzypaczka Antonina Lach oraz seminarzyści z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.