Życzenia na święta Bożego Narodzenia

Andriej Rublow - Ikona Narodzenia Pańskiego

Andriej Rublow - Ikona Narodzenia Pańskiego

Kończą się Adwent i niedługo Post Filipowy - zaraz Święta.

Wszystkim chrześcijańskim członkom oraz sympatykom i przyjaciołom Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz chrześcijanom odwiedzającym naszą stronę internetową życzymy błogosławionych świąt Bożego Narodzenia.

W tym roku pozostawiając jedno puste nakrycie przy Wieczerzy Wigilijnej pamiętamy o uchodźcach. Mamy ich blisko - na Podlasiu, na granicy polsko-białoruskiej. Pamiętamy o kobietach rodzących w lesie, bo nie było dla nich miejsca w... O matkach karmiących w lesie. Poronieniach z głodu zimna i stresu.

Pamiętamy o czteroletniej dziewczynce w czerwonej kurteczce, samej w zimowym lesie.

2021-12-21-dziewczynka-w-czerwonej-kurtce.jpg

Święta „Narodzenia Naszego Pana Jezusa Chrystusa

Mają genezę w wydarzeniu historycznym, którym było narodzenie w Betlejem Jezusa z Nazaretu, syna Maryi. Chrześcijanie w czasie ośmiu dni uroczyście wyznają wiarę: i stał się Człowiekiem. Odczytywana jest Ewangelia: „Słowo stało się ciałem i mieszkało między nami” (J 1, 14).

Znacząca grupa chrześcijan obchodzi Święta Narodzenia Jezusa według kalendarza juliańskiego - trzynaście dni później (DEON.pl 2019). Należą do nich między innymi większość prawosławnych, chrześcijanie kościołów orienatlanych (np. koptowie, Etiopski Kościół Ortodoksyjny Tewahedo), stroobrzędowcy, a także grekokatolicy.
Apostolski Kościół Ormiański ma swój własny kalendarz i Święta przypadają na 6 stycznia.

25 grudnia kalendarza julańskiego przypada na 7 stycznia w kalendarzu gregriańskim.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) używa zarówno kalendarza juliańskiego jak i neojuliańskiego (gregoriańskiego poprawionego), popularnie zwanych "Starym" i "Nowym Stylem".

Zrozumieć Boże Narodzenie

DEON.pl

Boże Narodzenie to święta, na które nie tylko dzieci czekają cały rok. Święty Mikołaj, choinka, prezenty, kolędy, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a przede wszystkim śnieg tworzą tę niepowtarzalną aurę, za którą tęsknimy. Czy zdajemy sobie jednak sprawę, jak cudowna rzeczywistość ukrywa się pod zasłoną tych kultywowanych od dawna obyczajów adwentowo-świątecznych? Niezwykłość tej rzeczywistości oddają słowa: „O, zaiste błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi”, choć pochodzą z hymnu Exultet z liturgii Wigilii Paschalnej.

Christmas: History, Traditions, and Celebrations