Bp Markowski: Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu
Po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada
12/11/2021 | Na stronie od 12/11/2021
Źródło: KEP
Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem – napisał w imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, jego przewodniczący bp Rafał Markowski po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada.
W imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Markowski podkreślił, że antysemickie zachowania w Kaliszu „godzą w godność bliźniego”, „niszczą ład społeczny i pokój” oraz „stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła”.
Bp Markowski przypomniał słowa Papieża Franciszka, który dwa dni przed zajściami, w rocznicę pogromu Żydów w Niemczech z 1938 roku wzywał do zaangażowania „w promocję wychowania do braterstwa”. „Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić” – czytamy we wpisie opublikowanym 9 listopada na profilu Ojca Świętego na Twitterze.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP w swoim komunikacie wyraził współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie poprosił „o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa”.
BP KEP
Pełny tekst komunikatu:
Komunikat
Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce wczoraj w Kaliszu.
Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła.
Dwa dni przed tymi zajściami Papież Franciszek wzywał nas: „Zaangażujmy się w promocję wychowania do braterstwa, aby nie zwyciężyły odradzające się przejawy nienawiści, które chcą je zniszczyć. Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić”.
Pragniemy wyrazić współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie prosimy o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa.
Bp Rafał Markowski Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski
12 listopada 2021 r.