Zoom na Forum: Joanna Lisek o żydowskiej literaturze wspomnieniowej

Forum Dialogu

Źródło:Forum Dialogu

Forum Dialogu zaprasza 7 lipca 2021, 19:00:

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Zoom na Forum, na którym będziemy gościć dr hab. Joannę Lisek, redaktorkę serii „Żydzi. Polska. Autobiografia”, obejmującej 28 tomów wspomnień żydowskich.

Nasza gościni opowie o opracowywanych tomach. Przyjrzymy się bogactwu biografii autorów i prześledzimy różnorodność opracowywanych dokumentów. Porozmawiamy o znaczeniu literatury dokumentu osobistego dla refleksji o historii i pamięci, doświadczeniu jednostkowym i zbiorowym. Podyskutujemy też o procesach wzajemnego przenikania się kultury polskiej i żydowskiej, a także o traktowaniu literatury żydowskiej jako nieodłącznej części dziedzictwa kulturowego Polski.

Czy można zrozumieć polską kulturę narodową bez uwzględnienia tego ważnego korpusu tekstów?

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia na profilu FB Forum Dialogu i do rejestracji na spotkanie!

Forum Dialogu przypomina

Zakończyliśmy cykl seminariów „Kto napisze naszą historię”

Zapoczątkowany w grudniu 2019 roku cykl seminariów dla nauczycieli i nauczycielek oparty został na wątkach z filmu „Kto napisze naszą historię”, który opowiada niezwykłą historię Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

Idee konspiracyjnej grupy Oneg Szabat przełożyliśmy na konkretne narzędzia edukacyjne. Każde z seminariów skupione było na historii żydowskiej konkretnego regionu, a w prowadzeniu wspierali nas doświadczeni aktywiści i nauczyciele z sieci Liderów Dialogu.

Mimo bardzo wymagającego okresu pandemicznego w szkole, w seminariach wzięło udział aż 171 uczestników z całej Polski, co pokazało nam, jak wielu nauczycieli poszukuje inspiracji i narzędzi do poszerzania swoich kompetencji w zakresie edukacji o historii polsko-żydowskiej.

Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia w dalszym poznawaniu lokalnej historii żydowskiej razem z uczniami! Więcej o cyklu można przeczytać na naszej stronie.

Aktywiści z sieci Liderów Dialogu na Podkarpaciu opiekują się żydowskimi cmentarzami

Wśród osób podtrzymujących pamięć o Żydach niegdyś zamieszkujących polskie miejscowości znajdują się aktywiści i aktywistki z sieci Liderów Dialogu, którzy angażują się w opiekę nad cmentarzami żydowskimi w całej Polsce.

W minionych tygodniach członkowie sieci Liderów Dialogu na Podkarpaciu i ich sojusznicy dbali o utrzymanie i czystość cmentarzy żydowskich w swoich miejscowościach. Usuwali zarośniętą trawę i chwasty, naprawiali płoty, zostawiali kamienie i kwiaty na nagrobkach dawnych żydowskich sąsiadów.

30 kwietnia połączyli siły przy porządkowaniu cmentarza żydowskiego w Nowym Żmigrodzie, 4 czerwca pracowali z kolei w Rymanowie. Następnie na ich liście są Dukla, Ulanów i Wola Michowa.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami działań aktywistek i aktywistów na Podkarpaciu i obserwowania kolejnych!

Wyróżnienia dla członków i członkiń sieci Liderzy Dialogu!

Miło nam podzielić się wieścią, że po raz kolejny osoby należące do sieci Liderów Dialogu zostały wyróżnione za swoje działania!

Katarzyna Łaziuk z Mińska Mazowieckiego zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu” organizowanym przez Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Auschwitz-Birkenau. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych z 11 krajów.

Z kolei odznaczenie Chroniąc Pamięć / Preserving Memory 2021 zostało przyznane dziesięciu osobom i instytucjom zasłużonym dla ratowania żydowskiego dziedzictwa. Wśród nich znalazły się osoby z sieci Liderów Dialogu i reprezentowane przez nich instytucje:

  • Fundacja Pasaże Pamięci prowadzona przez Justynę Biernat działającą w Tomaszowe Mazowieckim
  • Marek Chmielewski, Orla
  • Urszula Antosz- Rekucka, Mszana Dolna

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami...