Antysemityzm: deklaracja Rady Europy w sprawie jego zwalczania

Logon Rady Europy - fragment

Źródło: Rada Unii Europejskiej Komunikat prasowy 2 grudnia 2020 20:00

Rada zatwierdziła dziś deklarację w sprawie uwzględniania walki z antysemityzmem we wszystkich obszarach polityki.

W drodze tej deklaracji Rada pragnie podkreślić, że walka z antysemityzmem to kwestia przekrojowa, obejmująca zaangażowanie różnych szczebli władzy i dotycząca różnych obszarów polityki, zarówno w wymiarze lokalnym, krajowym, jak i europejskim. Dlatego też we wszystkich obszarach polityki i na wszystkich szczeblach odpowiedzialności należy poruszać kwestię antysemityzmu. Państwa członkowskie UE uznały, że zapobieganie antysemityzmowi i zwalczanie wszelkich jego przejawów należy uwzględniać we wszystkich obszarach polityki.

Antysemityzm występuje wszędzie w UE. Aby skutecznie mu przeciwdziałać, potrzebujemy odpowiednich instrumentów europejskich i stosownej podstawy. Takie właśnie podejście przyświecało tej deklaracji, co bardzo mnie cieszy. Uważam, że potraktowanie walki z antysemityzmem jako zadania kompleksowego i wymagającego współpracy w ramach wszystkich dziedzin polityki i na wszystkich szczeblach rządowych to prawdziwy kamień milowy. Felix Klein, pełnomocnik rządu federalnego ds. społeczności żydowskiej w Niemczech i zwalczania antysemityzmu

Rada wyraża zaniepokojenie coraz częstszym zastraszaniem ludności żydowskiej w Europie oraz ponownym pojawieniem się teorii spiskowych, zwłaszcza w kontekście pandemii Covid-19, a także wzrostem liczby incydentów antysemickich i przestępstw z nienawiści.

Podkreśla, że antysemityzm przybiera rozmaite formy i należy go zwalczać za pomocą dopełniających się strategii publicznych. Nielegalne nienawistne wypowiedzi i treści internetowe o charakterze terrorystycznym muszą być niezwłocznie i konsekwentnie usuwane przez dostawców usług internetowych. Konieczne jest też podejmowanie zdecydowanych i systematycznych działań sądowych wobec czynów antysemickich.

Edukacja na temat Holokaustu, antysemityzmu i życia społeczności żydowskiej pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi zapobiegania antysemickim uprzedzeniom. Kluczowe znaczenie ma też dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie zwiększania umiejętności korzystania z mediów oraz podnoszenia świadomości na temat teorii spiskowych.

Państwa członkowskie z zadowoleniem przyjmują również postanowienie Komisji Europejskiej o uznaniu walki z antysemityzmem za jeden z priorytetów, a także wzmocnienie bazy instytucjonalnej koordynatora ds. zwalczania antysemityzmu i wspierania społeczności żydowskiej.

Deklaracja Rady w sprawie uwzględniania walki z antysemityzmem we wszystkich obszarach polityki (2 grudnia 2020 r.)

Pobierz załączniki

Council Declaration on mainstreaming the fight against antisemitism across policy-areas PDF