Gdzie jesteś? Rdz 3,9
Wystawa czasowa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego
16/11/2020 | Na stronie od 14/11/2020
Źródło: Żydowskie Instytut Historyczny
16 listopada 1940 roku zamknięto getto warszawskie. Dokładnie 80 lat temu miasto zostało podzielone murem na dwie części. Uwięzionych w getcie Żydów odgrodzono od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont. Wystawa „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w symboliczny sposób odnosi się do tego momentu.
W miejsce typowej narracji chronologicznej, faktograficznej, proponujemy jednak inne podejście, w ramach którego próbujemy przybliżyć odbiorcom graniczne stany emocjonalne i egzystencjalne, jakich doświadczały setki tysięcy ludzi stłoczonych w „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.
Przestrzeń wystawy podzielona została na jedenaście stanowisk reprezentujących stany lub uczucia, takie jak niepewność, strach, głód, bezczas, intymność, współczucie czy wiara, wyznaczające ciężar życia i śmierci w getcie warszawskim.
Znaczenie kolejnych miejsc można zrozumieć, słuchając relacji wojennych, dostępnych na specjalnie przygotowanych audioprzewodnikach, czytanych przez aktorów: Magdalenę Lamparską, Jerzego Radziwiłowicza, Mateusza Damięckiego oraz Martina Budnego. Nagraniom towarzyszą obrazy i fotografie wykonane w getcie.
Jest to wystawa otwarta. Każde ze stanowisk jest wyraźnie oznaczone. Nie sposób ich pominąć czy zgubić. Nikt nie prowadzi za rękę. Nie daje prostych odpowiedzi. Architektura wystawy i sposób poruszania się po niej widzów mają przybliżyć doświadczenie egzystencji w getcie, jednak bez próby inscenizacji czy stosowania ekspresyjnej scenografii. Chcielibyśmy, aby w stanach granicznych, których dotykamy na wystawie, widzowie odnaleźli również przekaz uniwersalny, odnoszący się do innych miejsc i zdarzeń.
Wystawa: Gdzie jesteś? Rdz 3,9
Kuratorzy: Paweł Śpiewak, Piotr Rypson
Współpraca kuratorska: Anna Duńczyk-Szulc, Agnieszka Olsten
Aranżacja wystawy: Marcin Kwietowicz, Aneta Faner
Opracowanie graficzne: Jakub Woynarowski
Relacje czytają̨: Magdalena Lamparska, Martin Budny, Mateusz Damięcki, Jerzy Radziwiłowicz
Termin: 16.11.20–25.04.21
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy
Patronat medialny: Program II Polskiego Radia
Wystawa jest częścią obchodów 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Gdzie jesteś? Rdz 3,9 — [katalog wystawy](storage/app/media/2020/11/ rocznica-zamkniecia-getta/20201116-gdzie-jestes-interaktywny-katalog-wystawy-preview.pdf)
W publikacji czytelnicy odnajdą eseje twórców ekspozycji w tym: tekst pt. Gdzie jesteś? Pawła Śpiewaka, w którym autor stawia wiele pytań o współczesne sposoby i formy pokazywania getta, pracę Piotra Rypsona pt. Czego od nas chcą te obrazy? o zasadzie doboru dzieł na wystawę, ich twórcach i o tym, czym jest lub może być recepcja tych prac oraz rozważania Anny Duńczyk-Szulc pt. Granica patrzenia o naturze medium, jakim jest fotografia i film w kontekście zdjęć z czasów okupacji. Na katalog składa się także bogaty materiał ilustracyjny prezentujący wszystkie rysunki oraz fotografie udostępnione na wystawie, jak również wybór fragmentów relacji relacje z getta.
Całość zaprojektował Jakub Woynarowski.
Publikacja w formie ebooka zostanie udostępniona 16 listopada na stronach Instytutu do darmowego pobrania do końca listopada br.
Animacje odnoszące się do punktów granicznych omawianych na wystawie w reżyserii Jacka Papisa i w opracowaniu znanych grafików do kompozycji muzycznych artysty, Michała Jacaszka. Premiera w mediach społecznościowych ŻIH 16 listopada br.
Cykl spotkań i seminariów online z udziałem badaczy i badaczek oraz artystów związanych z ŻIH wokół wystawy Gdzie jesteś? Rdz 3,9.
Wydarzenia Towarzyszące
Rozdział drugi: Granica muru
Raport Stroopa - webinar (19.11.2020)
Czym był raport Stroopa? Dlaczego i w jakich okolicznościach został stworzony? Jakie były jego dzieje powojenne? Raport Stroopa będzie punktem wyjścia do rozmowy na temat materiałów wizualnych, na podstawie których możemy „obserwować” życie w getcie na różnych etapach jego funkcjonowania.
Zapraszamy na spotkanie z dr Martyną Grądzką-Rejak, kierowniczką Działu Naukowego Muzeum Getta Warszawskiego / Warsaw Ghetto Museum, oraz prof. Andrzejem Żbikowskim, kierownikiem Działu Naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
Spotkanie organizowane w ramach w serii wydarzeń online towarzyszących wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”. Wystawę przygotowano w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego. Całość obchodów została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.