Powinniśmy zawierzyć sumieniu kobiety

Oświadczenie w sprawie orzeczeniaTrybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020

ciąża - powinniśmy zawierzyć sumieniu kobiety

Źródło: Jednota - Pismo religijno-społeczne poświęcone polskiemu ewangelicyzmowi i ekumenii

„Jesteśmy przeciw zmianom prawa zakazującym kobietom przerywania ciąży w sytuacji nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Czynimy tak, gdyż żyjemy Chrystusem” – czytamy oświadczeniu, które grupa parafian z Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie wydała w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.""

Oświadczenie zostało ogłoszone 29 października. Podpisało je kilkadziesiąt osób należących do Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie, m.in. dwóch duchownych. Sygnatariusze oświadczenia odnoszą się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października. Stwierdzono w nim, że przepis o możliwości przerwania ciąży w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało wielotysięczne demonstracje w całej Polsce. Członkowie warszawskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej wyrazili w swym oświadczeniu niezgodę na powoływanie się przy tym orzeczeniu na wartości chrześcijańskie. „Sprzeciwiamy się ich wykorzystywaniu jako podstawy do tworzenia niepotrzebnych społecznych konfliktów, powodujących ból, strach, cierpienie i poczucie opuszczenia. To odsuwa innych ludzi od chrześcijaństwa. Brak troski o cierpiące osoby jest tym, czego chrześcijanie robić nie mogą” – napisali.

Sygnatariusze oświadczenia zwrócili uwagę, że każda kobieta w sytuacji trudnej ciąży staje przed moralnym dylematem. Podkreślili, że chrześcijanie powinni ją wtedy wspierać, a nie narzucać jakikolwiek światopogląd. „Jako ewangelicy reformowani jesteśmy przekonani, że wszyscy na takich samych prawach współtworzymy Kościół chrześcijański na ziemi i że nie ma wśród nas równych i równiejszych, co zobowiązuje nas do poszanowania prawa do autonomii, odczuć i przekonań naszych sióstr i braci. Dlatego to sumieniu kobiety powinniśmy zawierzyć i uszanować jej decyzję, jakakolwiek by ona była” – czytamy w oświadczeniu.

W tekście podkreślono też, że nikt nie powinien być zmuszany do cierpień w imię Jezusa Chrystusa. „Dlatego właśnie jesteśmy przeciw zmianom prawa zakazującym kobietom przerywania ciąży w sytuacji nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Czynimy tak, gdyż żyjemy Chrystusem” – napisali członkowie Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie.

Przypomnijmy, że w 1991 r. Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wydał oświadczenie w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego. „Anomalia społeczna, jaką jest masowe przerywanie ciąży, domaga się uregulowania, jednakże wywieranie nacisków na ciała ustawodawcze w celu wprowadzenia surowych przepisów prawnych i karnego ścigania winnych nie należy do obowiązków Kościoła chrześcijańskiego. Forsowanie rozstrzygnięcia problemu na drodze ustawy antyaborcyjnej oznacza klęskę Kościoła jako siły moralnej. Chrystus nie przyszedł wszak sądzić i karać, lecz ratować ludzi przed złem. Kościół powinien więc kierować się również w tej sprawie ewangeliczną zasadą miłości bliźniego” – czytamy w oświadczeniu sprzed blisko 30 lat.

Czytaj: