Muzułmanie w Muzeum Polin w synagodze i na cmentarzu muzułmańskim

Przedstawiciele Światowej Ligi Muzułmańskiej przyjechali do Polski by wspólnie z członkami Komitetu Żydów Amerykańskich złożyć wizytę w Auschwitz-Birkenau.

Delegacja Światowej Ligi Muzułmańskiej na czele z jej sekretarzem generalnym szejkiem Mahammadem bin Abdulkarimem Al-Issą zwiedza Muzeum Polin (Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Delegacja Światowej Ligi Muzułmańskiej na czele z jej sekretarzem generalnym szejkiem Mahammadem bin Abdulkarimem Al-Issą zwiedza Muzeum Polin (Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta)

/gazeta.wyborcza.pl/

Delegacja Światowej Ligi Muzułmańskiej na czele z jej sekretarzem generalnym szejkiem Mahammadem bin Abdulkarimem Al-Issą odwiedziała w piątek Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" oraz synagogę i muzułmański cmentarz.

Światowa Liga Muzułmańska (Muslim World League) z siedzibą w Mekce to jedna z najważniejszych islamskich organizacji pozarządowych. Jej przedstawiciele przyjechali do Polski, by wspólnie z członkami Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) złożyć wizytę w byłym nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau.

  • Wierzę, że oddając hołd ofiarom Auschwitz zachęcę muzułmanów i wyznawców innych religii do wzajemnego szacunku, zrozumienia i różnorodności - mówił przed przyjazdem do naszego kraju szejk Mohammad bin Abdulkarim Al-Issa, sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej, były minister sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej.

Najlepsze muzeum w Europie

  • Nasza współpraca, a także wizyta dr. Mohammada bin Abdulkarima Al-Issy w Auschwitz są bezpośrednią odpowiedzią na zagrożenia ze strony ekstremizmu - zaznaczył Dawid Harris, dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich.

Obie organizacje 30 kwietnia 2019 r. podpisały w Nowym Jorku historyczne porozumienie o współpracy. W czwartek ich delegacje udały się do Auschwitz-Birkenau. W piątek odwiedziły Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. W holu gmachu gości powitali Zygmunt Stępiński, pełniący obowiązki dyrektora tej instytucji, oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, które jest współzałożycielem placówki. Następnie wszyscy przeszli do sali na parterze, której okna wychodzą na plac z pomnikiem Bohaterów Getta.

Zygmunt Stępiński opowiedział gościom o historii tego miejsca, znaczeniu monumentu, a także o samym muzeum - jego budynku, wystawie stałej i programie edukacyjnym. Wspomniał, że placówka ta w 2016 r. uznana została za najlepsze muzeum w Europie.

  • Uważamy, że nadal jesteśmy najlepsi - dodał dyrektor.

Wizyta na muzułmańskim cmentarzu i w synagodze

Goście ze Światowej Ligi Muzułmańskiej i Komitetu Żydów Amerykańskich obejrzeli fragment wystawy stałej Muzeum "Polin", opowiadającej o tysiącu lat historii Żydów na ziemiach polskich. Po zakończeniu zwiedzania delegacja szejka Al-Issy miała w programie odwiedziny Muzułmańskiego Cmentarza Tatarskiego na Powązkach.

Z kolei na godz. 15. zaplanowano wizytę szejka Mohammada bin Abdulkarima Al-Issy i Davida Harrisa w Synagodze im. Nożyków. Spotkają się tu z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Lesławem Piszewskim, członkami społeczności żydowskiej Warszawy oraz gośćmi z Polski i świata. Po serii przemówień odbędzie się w synagodze międzywyznaniowa modlitwa szabatowa w intencji wzajemnego szacunku, zrozumienia i poszanowania między wyznawcami różnych religii.