III Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu

Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej, organizowany przez Stowarzyszenie Żydowskie Cukunft, skupiające młodych Żydów i Żydówki z Dolnego Śląska, zaangażowanych w aktywizację lokalnych społeczności żydowskich poprzez popularyzację szeroko pojętej kultury żydowskiej (m.in. historii, literatury, sztuki, rzemiosła artystycznego, muzyki i kuchni) oraz zachowanie dziedzictwa polsko-niemiecko-żydowskiego obecnego w naszym regionie.

Dolnośląski Festiwal Kultury Żydowskiej w Wałbrzychu to wyjątkowa okazja, by dowiedzieć się więcej o kulturze i dziejach społeczności żydowskiej, która od stuleci zamieszkiwała i współtworzyła Dolny Śląsk.

Podczas tego wydarzenia poznacie Państwo cykl żydowskich świąt, spróbujecie oryginalnego koszernego wina, dowiecie się jaka jest historia Żydów dolnośląskich podczas spotkań z Janem Kirschenbaumem, Anną Grużlewską i Aleksandrą Wilczurą, a także będziecie mieć niepowtarzalną okazję degustacji potraw tradycyjnej kuchni żydowskiej i izraelskiej Anny Lazarek, wykonania własnoręcznie talerzy i toreb ekologicznych z motywami żydowskimi pod bacznym okiem znanego polskiego artysty street-artu i aktywisty społecznego Dariusza Paczkowskiego oraz przekonać się "na własnej skórze" o dobroczynnych skutkach izraelskich kosmetyków podczas warsztatów izraelskiego wellbeingu i spa prowadzonych przez Alicję Zweifer i Roberta Kułacza.

Zapraszamy na spotkanie z kulturą żydowską zarówno dzieci, jak i dorosłych w godz. 12:00-17:00 do Muzeum Porcelany (sobota, 4.01.) przy ulicy 1 Maja oraz Starej Kopalni Centrum Kultury i Sztuki (niedziela, 5.01.) przy ulicy Piotra Wysockiego 29.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Wałbrzycha, Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Festiwal jest częścią projektu edukacyjnego Cukunftu realizowanego w latach 2019/2020 dzięki wsparciu Fundacji EVZ i Humanity in Action.