Czytanie tekstów chasydzkich i śpiew nigunów
08/12/2019 | Na stronie od 08/12/2019
Cyklu warsztatów „ABC judaizmu i kultury żydowskiej”
Więcej:
VIII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko Żydowskie „Erec – Ziemia”
Kielce, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Zajęcia z Symchą Kellerem – kantorem, muzykiem żydowskim
Cykl pięciu zajęć z Symchą Kellerem – kantorem, muzykiem żydowskim, specjalizującym się w wiedzy o historii i tradycji chasydzkiej. Pierwsze dwa spotkania w tej serii odbędą się w tym roku, terminy zajęć w roku 2020 zostaną ustalone później.
Wykład pierwszy (24 XI):
Nauka nigunu „Złoczower nigun” autorstwa wielkiego ucznia Baal Szem Towa – Jechiela Michaela ze Złoczowa (najstarsza znana pieśń chasydzka), studia; tłumaczenie, analiza i dyskusja na temat słów Baal szem Towa oparta na ostatnim wydaniu dzieł zebranych i wydanych w Jerozolimie ” BESZT o Torze i Życiu” w jęz. hebrajskim.
Wykład drugi (8 XII):
Nauka nigunów związanych z dworem Rebego Nachmana z Bracławia, taniec oraz medytacja chasydzka w tradycji Szkoły Bracławskiej.Studia najwybitniejszego zbioru nauk Rebego Nachmana spisanych przez jego ucznia Natana z Niemirowa zatytułowanego „Likutej Macharan”.
Wykład trzeci:
Nauka nigunów związanych ze szkołą Elimelecha z Leżajska. Poznawanie kształtujących się podczas rozwoju chasydyzmu rytuałów i zmieniającej się roli Cadyka. Studia fundamentalnego dzieła Rabiego Elimelecha „Noam Elimelech”.
Wykład czwarty:
Nauka nigunów związanych z uczelnią Widzącego z Lublina, rytuały, magia dążenia do przyspieszenia „czasów” szkoły lubelskiej. Studia koronnego dzieła mistrza Jakuba Icchaka Horowica (Widzący z Lublina) -„Zichron Zot”.
Wykład piąty:
Nauka nigunów współczesnego Rebego Shlomo Carlebacha, zmarłęgo w 1994 r., autora setek pieśni śpiewanych na całym świecie nie tylko przez Żydów. Studia całkowicie unikalnego systemu chasydyzmu propagowanego przez Rabina Shlomo. Symcha Keller, jako jego uczeń, opowie o osobistych doświadczeniach, ale uczestnicy sięgną również do bardzo bogatej literatury np. do publikacji „Leman achaj wereaj”: zbioru najważniejszych myśli Rabina.