77. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie

Zaproszenie

W 77. rocznicę zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie zapraszamy na uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

OTWOCK

Śladami życia

11 sierpnia 2019 r. (niedziela), godz. 15.00

Rowerowy spacer szlakiem pozostałości żydowskiego świata w Otwocku Rozpoczęcie: PKP Otwock Od kilku lat zapraszamy w sierpniu na spacery i wycieczki poświęcone tragicznym dziejom zagłady żydowskiej społeczności Otwocka. W tym roku chcemy również pokazać życie, które tu kwitło i było udziałem kilku pokoleń Żydów. Zobaczymy, co pozostało w przestrzeni naszego miasta i do dziś przypomina o historii i kulturze żydowskich współobywateli Otwocka. Wycieczkę poprowadzi Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka. Przewidywany czas trwania: co najmniej 2 godziny

Marsz pamięci i modlitwy

19 sierpnia 2019 r. (poniedziałek), godz. 19.00

Marsz pamięci i modlitwy w 77. rocznicę zagłady otwockich Żydów UWAGA! Rozpoczęcie: ul. Warszawska 5, od strony ul. Dłuskiego. Następnie marsz wyruszy tradycyjnie do miejsca pamięci Żydów otwockich przy ul. Reymonta.
Patronat honorowy: Prezydent Otwocka Jarosław Margielski

FALENICA

Uroczyste Spotkanie

20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić ofiary tej wielkiej tragedii na Uroczyste Spotkanie, połączone z modlitwą ekumeniczną, przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, Warszawa, ul. Patriotów róg Frenkla

Premiera filmu "Falenicka Atlantyda"

20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 19.00

Premiera filmu "Falenicka Atlantyda", reż. Ireneusz Dobrowolski (dla gości obchodów), KinoKawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A). "Falenicka Atlantyda" to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli i pozostawili swoje historie dzieciom. To nieliczne zabytki ukryte teraz pomiędzy nowymi budynkami, oraz stare dokumenty i fotografie czekające jeszcze na odkrycie. "Falenicka Atlantyda" ma pokazać świat, którego już nie ma. Chcemy dać wiedzę i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako «małej ojczyzny», której centrum była przed wojną właśnie Falenica.

Film dokumentalny, którego celem było ocalenie od zapomnienia historii Falenicy, to projekt społeczny, którego inicjatorem jest Ireneusz Dobrowolski – reżyser, którego ostatni film „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski”, będący jednocześnie pierwszym polskim dokumentem Netflixa, wyprodukował Leonardo DiCaprio.

Otwarty pokaz plenerowy filmu "Falenicka Atlantyda"

20 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 20.30

Otwarty pokaz plenerowy filmu "Falenicka Atlantyda", reż. Ireneusz Dobrowolski (ogródek KinoKawiarni Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A)

Koncert „Muzyka odnaleziona”

27 sierpnia 2018 r. (wtorek), godz. 20.30

„Muzyka odnaleziona”. Koncert Kapeli Niwińskich Kino Kawiarnia Stacja Falenica, Warszawa, ul. Patriotów 44A (wstęp wolny)

UWAGA! Koncertu nie udało się zamieścić w harmonogramie wydarzenia na Facebooku, gdyż zasady FB nie przewidują wydarzeń trwających dłużej niż 14 dni. Koncert jednak z pewnością się odbędzie (tak jak na plakacie i w opisie powyżej).

ORGANIZATORZY:

 1. Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
 2. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka
 3. Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie
 4. Europejski Instytut Kultury Fundacja

PARTNERZY:

 1. Urząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy
 2. Kinokawiarnia „Stacja Falenica”
 3. Świder na FB #swidermajer.info
 4. „Więź”
 5. Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Kontakt z organizatorami (e-mail):

 1. zydzi.otwoccy@op.pl
 2. instytutkultury1@gmail.com

Pobierz załączniki

JPG