Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoży hołd muzykom z getta.

Przy fortepianie zasiądzie 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zbarzmią utwory Mozarta, Schuberta i Wajnberga. Koncert będzie upamiętnieniem Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki - Josimy Feldschuh.

19 kwietnia 1943 roku warszawskie getto stało się miejscem największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nie była to jednak jedyna forma oporu przed okupantem. Żyjący w getcie polscy Żydzi każdego dnia walczyli o swoją godność. Jedną z symbolicznych form tej walki była muzyka.

Żydowska Orkiestra Symfoniczna koncertowała w getcie w latach 1941-1942. W jej składzie znaleźli się żydowscy muzycy, którzy przed wojną występowali m.in. w Filharmonii Warszawskiej, Operze czy orkiestrze Polskiego Radia. Orkiestra w szczytowym okresie liczyła ok. 80 muzyków. Dyrygentami koncertów symfonicznych byli: Adam Furmański, Marian Neuteich, Szymon Pullman i Izrael Hammerman.

15 marca 1941 roku Żydowska Orkiestra zagrała koncert złożony z utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta. Solistką była 11-letnia wówczas pianistka Josima Feldschuh. Choć w 1943 roku udało się wyprowadzić dziewczynkę z getta, wkrótce zmarła na gruźlicę. Wojnę przetrwał notatnik, w którym Josima zapisywała swoje kompozycje. Zeszyt stanowi dziś część zbiorów Instytutu Yad Vashem.

W drugiej części koncertu usłyszymy IV Symfonię kameralną Mieczysława Wajnberga – ostatni utwór, jaki zdołał dokończyć przed śmiercią w roku 1994. Symfonia ta to wyjątkowy pamiętnik i testament, w którym słychać echa muzyki żydowskiej, koszmaru wojny, życia w stalinowskiej Rosji i nadziei na przyszłość.

Koncert jest jednym z wydarzeń cyklu Wajnberg@100, który Muzeum POLIN realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W jego ramach, w roku 100-lecia urodzin kompozytora, przez cały rok w Muzeum POLIN prezentowana jest muzyka Mieczysława Wajnberga.

Mecenasem cyklu Wajnberg@100 jest Jankilevitsch Foundation.

Program:

Franz Schubert Symfonia „Niedokończona”

Wolfgang Amadeusz Mozart IX koncert fortepianowy (KV 271)

Mieczysław Wajnberg IV Symfonia kameralna Op. 153

Wykonawcy:

  • Orkiestra Sinfonia Varsovia
  • Gabriel Chmura dyrygent
  • Lauren Zhang fortepian
  • Radosław Soroka klarnet