Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
18/04/2019 | Na stronie od 18/04/2019
W przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim na scenie Muzeum POLIN Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złoży hołd muzykom z getta.
Przy fortepianie zasiądzie 16-letnia Lauren Zhang, wyróżniona przez BBC tytułem Young Musician of the Year. W programie koncertu zbarzmią utwory Mozarta, Schuberta i Wajnberga. Koncert będzie upamiętnieniem Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej i jej wyjątkowej solistki - Josimy Feldschuh.
19 kwietnia 1943 roku warszawskie getto stało się miejscem największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Nie była to jednak jedyna forma oporu przed okupantem. Żyjący w getcie polscy Żydzi każdego dnia walczyli o swoją godność. Jedną z symbolicznych form tej walki była muzyka.
Żydowska Orkiestra Symfoniczna koncertowała w getcie w latach 1941-1942. W jej składzie znaleźli się żydowscy muzycy, którzy przed wojną występowali m.in. w Filharmonii Warszawskiej, Operze czy orkiestrze Polskiego Radia. Orkiestra w szczytowym okresie liczyła ok. 80 muzyków. Dyrygentami koncertów symfonicznych byli: Adam Furmański, Marian Neuteich, Szymon Pullman i Izrael Hammerman.
15 marca 1941 roku Żydowska Orkiestra zagrała koncert złożony z utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta. Solistką była 11-letnia wówczas pianistka Josima Feldschuh. Choć w 1943 roku udało się wyprowadzić dziewczynkę z getta, wkrótce zmarła na gruźlicę. Wojnę przetrwał notatnik, w którym Josima zapisywała swoje kompozycje. Zeszyt stanowi dziś część zbiorów Instytutu Yad Vashem.
W drugiej części koncertu usłyszymy IV Symfonię kameralną Mieczysława Wajnberga – ostatni utwór, jaki zdołał dokończyć przed śmiercią w roku 1994. Symfonia ta to wyjątkowy pamiętnik i testament, w którym słychać echa muzyki żydowskiej, koszmaru wojny, życia w stalinowskiej Rosji i nadziei na przyszłość.
Koncert jest jednym z wydarzeń cyklu Wajnberg@100, który Muzeum POLIN realizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W jego ramach, w roku 100-lecia urodzin kompozytora, przez cały rok w Muzeum POLIN prezentowana jest muzyka Mieczysława Wajnberga.
Mecenasem cyklu Wajnberg@100 jest Jankilevitsch Foundation.
Program:
Franz Schubert Symfonia „Niedokończona”
Wolfgang Amadeusz Mozart IX koncert fortepianowy (KV 271)
Mieczysław Wajnberg IV Symfonia kameralna Op. 153
Wykonawcy:
- Orkiestra Sinfonia Varsovia
- Gabriel Chmura dyrygent
- Lauren Zhang fortepian
- Radosław Soroka klarnet