Wielogłos o Zagładzie.

Wielogłos o Zagładzie.

W niedzielę 27 stycznia o godzinie 18, w 74. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, zapraszamy na dyskusję panelową poświęconą najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka.

Kultura i religia przez wieki nie przeciwstawiały się antysemityzmowi i często go podsycały. Doprowadziło to do Zagłady. Tak więc obecnie obowiązkiem kultury jest skuteczne ostrzeganie przed antysemityzmem i każdą próbą wykluczania „obcego”. MOCAK traktuje to zadanie bardzo poważnie. Spora część naszego programu dotyczy Holokaustu. Bardziej interesuje nas poruszanie wyobraźni i sumienia współczesnych niż oddawanie hołdu historii. Takie podejście bywało zarzewiem konfliktów z instytucjami kultywującymi pamięć ofiar. Dlatego postanowiliśmy zainicjować rozmowę na temat prawa do interpretacji Holokaustu. Wielogłos o Zagładzie zawiera wypowiedzi niemal 100 osób (filozofów, historyków, literaturoznawców, psychiatrów, artystów, kuratorów i pisarzy), które prezentują swoje historyczne, biograficzne oraz etyczne przemyślenia na ten temat. Wszyscy próbują odpowiedzieć na pytania, które wydają się dziś najważniejsze – między innymi o pamięć i sposób opisywania Holokaustu oraz granice wolności twórczej w mówieniu o nim. Jest to więc książka nie tyle o Zagładzie, ile o odpowiedzialności za nią, postrzeganej oczyma czołowych polskich i zagranicznych intelektualistów.

Podczas spotkania publikacja będzie dostępna w MOCAK Bookstore w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
W przypadku braku wolnych miejsc w sali audiowizualnej chętnych zapraszamy do kawiarni MOCAK-u, gdzie będzie prowadzony streaming wydarzenia.

Janusz Makuch – twórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał tytuł Przyjaciela Izraela, nadany przez izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawicielom poszczególnych krajów z okazji 70. rocznicy utworzenia państwa Izrael.

Anda Rottenberg – kuratorka, krytyk sztuki, pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Założycielka między innymi fundacji Egit. Była dyrektorką Zachęty, przewodniczącą Rady Programowej i dyrektor artystyczną MSN w Warszawie, a także wiceprzewodniczącą AICA. Autorka wielu publikacji, między innymi Sztuka w Polsce 1945–2005 (2005), Prze-ciąg – teksty o polskiej sztuce lat 80. (2009), Proszę bardzo (2009) i Berlińska depresja. Dziennik (2018).

Jan Woleński – filozof i teoretyk prawa. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Wrocławskiej, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Członek między innymi Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Academia Europaea, Institut International de Philosophie, American Mathematical Society. Autor ponad 200 prac naukowych i artykułów publicystycznych, w tym 30 książek, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych (2013).

Maria Anna Potocka – filozof sztuki, kurator, dyrektor MOCAK-u. W latach 1972–2010 prowadziła galerie sztuki współczesnej (Galeria PI, Galeria Pawilon, Galeria Foto-Video, Galeria Potocka). Od 1984 roku tworzyła międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Autor książek: Malarstwo (1995), Rzeźba (2002),Estetyka kontra sztuka (2007), To tylko sztuka (2008), Fotografia (2010), Wypadek polityczny (2010), Nowa estetyka (2016), Zofia Posmysz. Szrajberka. 7566. Auschwitz 1942–1945 (2018) oraz wielu tekstów teoretycznych i filozoficznych.