Najważniejsze wydarzenia, okoliczności i kontekst dialogu chrześcijańsko-żydowskiego - 2010

Kalendarium

Kalendarium

 • 14 grudnia 2010.
  o. Ludwik M. Wiśniewski OP: "Rozbicie w Episkopacie przekłada się na rozbicie duchowieństwa. Polska ma ogromny zastęp młodych i ofiarnych księży. Jednakże według moich ocen ponad 50 proc. duchowieństwa jest "zarażone" ksenofobią, nacjonalizmem i wstydliwie skrywanym antysemityzmem...." _/"Rozbity Kościół, święte frazesy" - list do nuncjusza arcybiskupa Migliore,Gazeta Wyborcza 14.XII.2010/_
 • Dnia 9 grudnia 2010
  W Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Centre of Krakow) przy ul. Miodowej 24 odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący polskiego wydania książki "Koniec niewinności" Jean-Yves Potel'a zorganizowany przez Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak oraz Centrum Badań Holokaustu UJ. Rozpoczęcie o godz. 18:00. Wstęp wolny.
  Jean-Yves Potel - francuski publicysta, polonofil, dyplomata, autor kilkunastu książek. W latach 2001-2005 pracował jako attaché kulturalny przy Ambasadzie Francji w Warszawie.
  W panelu udział wezmą:
  • Jean-Yves Potel, autor,
  • Henryk Woźniakowski, prezes Wydawnictwa Znak,
  • prof. dr hab. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ w Krakowie,
  • dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dyrektor Centrum Badań Holokaustu UJ w Krakowie
   Nota od wydawcy (Znak): Żydowska przeszłość Polski i pamięć o Holokauście wciąż są przyczyną rozmów i kłótni! Zrujnowana podczas drugiej wojny światowej Polska posiada szczególny status w żydowskiej pamięci o Zagładzie i historii Holokaustu.
   Od kilkunastu lat dzięki wolności słowa i dostępowi do archiwów możliwy jest krytyczny powrót do tej epoki. Historycy, dziennikarze i artyści nieustannie otwierają kolejne drzwi, za którymi aż roi się od mniej lub bardziej niewygodnych pytań. Festiwale, prasa, programy radiowe i telewizyjne oddziałują na młode pokolenie. Ożywa mała społeczność żydowska. Jednocześnie coraz większą rolę odgrywa polityka historyczna, a sama historia bywa nadużywana.
   Jean-Yves Potel podczas pracy w ambasadzie Francji w Warszawie poznał osoby starające się odkryć, poznać i upamiętnić zamazaną żydowską przeszłość w polskich miastach i miasteczkach. Starał się zrozumieć ich motywacje oraz podejmowane działania. Celem Końca niewinności jest przedstawić tę pracę polskiego społeczeństwa nad sobą i swoją przeszłością. Niczym w zapiskach z podróży po Warszawie, Krakowie czy Lublinie autor przywołuje miejsca pamięci, rozmowy portretujące głównych aktorów odrodzenia oraz dzieli się własnymi refleksjami o tej wywołującej tak wielkie emocje części historii Polski. (ICC Kraków)
 • 23.11.2010
  Benedykt XVI: Żydzi są naszymi "ojcami w wierze". "Światło świata. Papież, Kościół, znaki czasu" - wywiad-rzekę z Benedyktem XVI zaprezentowano w Watykanie.
  Książka jest zapisem rozmowy, jaką z papieżem przeprowadził niemiecki dziennikarz i pisarz Peter Seewald. "Muszę powiedzieć, że od pierwszego dnia moich studiów teologicznych nad treścią ksiąg Starego i Nowego Przymierza, obu części naszego Pisma Świętego było to dla mnie natychmiast jasne. Uważałem, że możemy czytać Nowy Testament tylko w nawiązaniu do przeszłości, inaczej go nie zrozumiemy.
  Potem oczywiście nas jako Niemców spotkało to, co wydarzyło się w III Rzeszy i wówczas naprawdę zaczęliśmy patrzeć na naród Izraela z pokorą, ze wstydem i z miłością. Te rzeczy, jak już powiedziałem połączyły się w moim wykształceniu teologicznym i uformowały moją drogę myślenia teologicznego. Dlatego było dla mnie jasne - także w pełni kontynuując spuściznę Jana Pawła II - że ta nowa, kochająca, rozumiejąca się wzajemność Izraela i Kościoła, szanująca istnienie drugiej strony i jej własny sposób funkcjonowania musi być ważna dla mojego głoszenia wiary chrześcijańskiej.
  Żydzi nie najlepiej odbierają wyrażenie "starszy Brat", którego używał już Jan XXIII. A to dlatego, że w tradycji żydowskiej "starszy brat" - Ezaw - jest też "zepsutym moralnie bratem". Mimo to można tego określenia używać, bo mówi ono o czymś ważnym. Ważne jest jednak to, że Żydzi są naszymi "ojcami w wierze". I być może to wyrażenie określa dobitniej nasze wzajemne stosunki." / KAI oraz: Idziemy, 5 grudnia 2010/
  /Ekumenizm na świecie/
  Korespondentka Jerusalem Post Lisa Palmieri-Biling w ciepłych słowach pisze o nowej książce będącej wywiadem z papieżem Benedyktem XVI. Jej zdaniem książka pokazuje zaangażowanie papieża na rzecz dialogu z Żydami i Izraelem. Papież mówi o wewnętrznej jedności Starego i Nowego Przymierza, dwóch części Pisma Świętego i podkreśla, że od pierwszego dnia jego studiów teologicznych jasnym dla niego było, że Nowy Testament można czytać wyłącznie razem z tym co go poprzedzało. Inaczej jest on kompletnie nie zrozumiały. /Dorota Walencik Ekumenizm na świecie, 29.11.2010, ekumenizm.pl/
 • Niedziela, 10 pazdziernika 2010
  Polska Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza na modlitewne spotkanie chrześcijan i Żydów oraz sympozjum Wspólna Radość Tory. Warszawa, ul. Rakowiecka 61 godz. 16.00 - Radość Tory , dolny kościół św. Andrzeja Boboli Komentarze do słów Tory (Rdz 41, 14-36): Miriam Gonczarska, Marek Nowak OP
  Wspólna modlitwa słowami psalmów
  Moja droga do dialogu : Wiesław Dawidowski OSA, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
  godz. 17.30 - Do księdza? Do rabina? Do terapeuty? aula Collegium Bobolanum. Dyskusja panelowa:
  • Jonatan Britman, psychoterapeuta, koordynator psychologów szpitala w Tworkach
  • Ewa Kusz, psycholog, seksuolog, wiceprzewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich
  • Jacek Prusak SJ, ksiądz, psychoterapeuta, redaktor "Tygodnika Powszechnego"
  • Michael Schudrich, naczelny rabin Polski
   Prowadzenie:
  • Barbara Sułek-Kowalska, tygodnik "Idziemy", Instytut Dziennikarstwa UW
   Patronat:
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy
  • ABP Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
  • Michael Schudrich, naczelny rabin Polski
  • BP Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem
   Partnerzy:
  • Centrum Myśli Jana Pawła II, Laboratorium WIĘZI, Papieski Wydział
  • Teologiczny "Collegium Bobolanum", Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
 • 1.X.2010
  Żydzi obchodzą święto Simchat Tora (Radość Tory) , "które przypada dziewiątego dnia Sukot w diasporze, a w Izraelu obchodzi się je razem ze Szmini Aceret. Dobiega wtenczas końca roczny cykl odczytywania Tory w synagodze i jednocześnie zaczyna się nowy. Czytanie kończy się na ostatnich wersetach Deworim (Księgi Powtórzonego Prawa) i zaczyna od nowa od Bereszit (Księgi Rodzaju).
  Jak każe zwyczaj, osoba wywołana do odczytania ostatniego fragmentu Tory nazywana jest Chatan Tora ("oblubieniec Tory"), a osoba zaczynająca czytanie od Księgi Bereszit - Chatan Bereszit.
  Święto przebiega w ten sposób, że wieczorem wyjmuje się z aron ha-kodesz wszystkie zwoje, zostawiając na ich miejscu zapaloną świecę jako symbol niegasnącego światła Tory. Mężczyzni obnoszą zwoje wokół bimy z radosnym śpiewem i tańcami, wykonując w ten sposób siedem okrążeń - hakafot.
  Uroczystość trwa niekiedy kilka godzin i różni się zasadniczo od innych świąt tym, że do części przeznaczonej dla mężczyzn zaprasza się również kobiety i dzieci, które są również dopuszczone do noszenia Tory, śpiewu i tańca w wesołej procesji.
  Obrzęd powtarza się następnego ranka. Przed wywołaniem "oblubieńców" wszyscy dorośli Żydzi płci męskiej odmawiają po kolei błogosławieństwo nad Torą. Któryś z dorosłych zwołuje także wszystkie dzieci na bimę pod swój talit (szal modlitewny), by powtórzyły za nim formułę błogosławieństwa.
  Zwyczajowo cała kongregacja podejmowana jest przez owych dwóch "oblubieńców" przyjęciem na cześć Simchat Tora." / Miriam Gonczarska, Kalendarz żydowski, Strona internetowa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie/
 • 26 września 2010 godz. 16.00 Muzeum Ziemi Otwockiej, Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zapraszają na spotkanie z Zofią Maj połączone z promocją jej książki "Przyszło mi żyć w ciekawych czasach".
  Zofia Maj to córka warszawskich żydowskich nauczycieli, Marii i Jakuba Grinbergów w Otwocku spędziła najmłodsze lata swojego życia, gdyż jej ojciec był tu nauczycielem matematyki. Jest absolwentką Wydziału Lotniczego Politechniki Warszawskiej.
  W roku 1957 wraz z całą rodziną, tuż po swoim ślubie, wyemigrowała do Australii. Znalazła pracę na wydziale metalurgii uniwersytetu w Melbourne - jako pierwsza kobieta w historii wydziału. Do dziś mieszka w Melbourne. Do Polski przyjechała obecnie m.in. na Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i w celu promocji swej książki.
  Zofia Maj nie tylko żyła w ciekawych czasach, ale bardzo barwnie je opisała w autobiografii. A jeszcze ciekawiej o nich opowiada. Warto osobiście o tym się przekonać. Na angielskojęzycznej stronie internetowej można zapoznać się z fragmentami książki. Jest tam dostępny m.in. rozdział dotyczący życia w przedwojennym Otwocku. W polskiej edycji książki został on uzupełniony o wspomnienia z 19 sierpnia 2007 r., gdy na wystawie "Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów" Zofia nieoczekiwanie odnalazła na szkolnym zdjęciu swego ojca.
  Muzeum Ziemi Otwockiej Otwock, ul. Naturowicza 2 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich jest sekcją terenową Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Kontakt: tel. 600-872.173, E-mail: zydzi.otwoccy@op.pl
 • 20 września 2010
  Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na prezentację nowej odsłony portalu - współczesnego Pomnika Polskich Sprawiedliwych. Portal - współczesny pomnik, nowoczesna forma pamięci zbiorowej upamiętniania Polaków ratujących Żydów w czasie wojny. Poniedziałek godzina 14 00 Plac Grzybowski przy ulicy Próżnej w Warszawie. Ciąg dalszy w Austriackim Forum Kultury, ul. Próżna 8. Wstęp wolny
 • 1 września 2010
  VII. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera - szczególne uczczenie 25. rocznicy powstania Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, z którym Fundacja SHALOM współpracuje od wielu lat. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu, podczas którego oddamy hołd bohaterstwu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, będzie uroczysty koncert "Kadysz" 1 września br. w Kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie.
 • 19 sierpnia 2010. godz. 19:00
  Kinokawiarnia "Stacja Falenica" pokaz filmu "Po-lin. Okruchy pamięci" w reżyserii Jolanty Dylewskiej (2008.), poprzedzony wprowadzeniem historycznym przypominającym wydarzenia z Falenicy z 20 sierpnia 1942 roku.
  Archiwalny materiał zdjęciowy udostępniony przez Towarzystwo Miłośników Falenicy pochodzący z wystawy pt. "Żydzi w Falenicy" zrealizowanej w Klubie Kultury Falenica w 2007 roku. "20 VIII 1942 miała miejsce zagłada Żydów z falenickiego getta. Realizując plan ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, niemieckie władze hitlerowskie w bestialski sposób usunęły z terenu Falenicy 6000 jej mieszkańców i skierowały do miejsc zagłady...
  Jak co roku uczcimy tę tragiczną datę poprzez obecność pod pomnikiem tego wydarzenia. O godz. 18.00 przy ul. Patriotów, róg Frenkla, vs. wejścia do stacji (obecnie sala kina) spotkamy się tam, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się / pomilczeć... Przewidujemy także skromne recytacje. Można, jak co roku, przyłączyć się."
 • 19 sierpnia 2010 r. (czwartek), godz. 19.00
  Otwock - Marsz pamięci i modlitwy w 68. rocznicę zagłady otwockich Żydów. Rozpoczęcie o godz. 19.00 na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej Przejście z zapalonymi lampkami przez tory kolejowe i dalej ul. Dłuskiego. Modlitwy żydowskie i chrześcijańskie przy kamieniu ­pamięci otwockich Żydów, ul. Reymonta.
  Po marszu: Prezentacja książki Ity Kalisz, córki otwockiego cadyka, "Cadykowy dwór niegdyś w Polsce" Klub "Smok", ul. Warszawska 11/13. Książkę przedstawi tłumaczka i autorka opracowania, Anna Ciałowicz. Wydawcą książki jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
  Opublikowano ją w wersji dwujęzycznej: w jidysz i po polsku. Serdecznie zapraszamy do udziału. Organizatorzy: Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Otwockie Centrum Kultury, oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Patronat: Prezydent Miasta Otwocka Zbigniew Szczepaniak
 • 16-18 sierpnia 2010, godzina 16:00
  - Seria wykładów rabina Sachy Pecarica tłumacza i edytora Talmudu po polsku, którego ukazania się oczekujemy we wrześniu 2010. (Jewish Community Centre, ul. Modowa 24, Kraków.)
 • 13 lipca 2010. godz. 14.45
  Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce serdecznie zapraszają na uroczystości związane z 10. rocznicą śmierci Jana Karskiego. W programie m.in. darmowy pokaz nieznanych,rewelacyjnych filmów poświęconych Janowi Karskiemu (można będzie zobaczyć m.in. kontrowersyjny "Le Rapport Karski" Claude'a Lanzmanna i kreskówkę o misji Karskiego wyprodukowaną przez studio Walta Disneya, oraz debata "Pamięć o Janie Karskim", w której wezmą udział badacze wspólnej historii polsko-żydowskiej oraz inicjatorzy nowatorskich działań edukacyjnych na ten temat. Na debatę - miejsca ograniczone, na pokaz filmów - wstęp wolny.
  Więcej:
 • Msza za duszę Jana Karskiego
 • Jan KArski - Bohater tragiczny - Polskie Radio
 • 11 lipca 2010 o godz. 10
  W ramach obchodów 10 rocznicy śmierci śp. Jana Karskiego, w katedrze Garnizonowej WP odbędzie się Msza żałobna. Mszę odprawi ks. Prałat Jan Żarski, administrator diecezji Garnizonowej WP, a kazanie wygłosi Wiesław Dawidowski OSA - współprzewodniczący PRCHiŻ. Przed Mszą słowo wstępne wygłosi Bogdan Białek członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od lat prowadzący niezwykle aktywną działalność mającą na celu budowę i rozwój dialogu polsko - żydowskiego.
 • 9 lipca 2010
  W Rzymie odbywa się Kapitula Generalna Sióstr z Syjonu. O Siostrach z Syjonu: Sisters of Our Lady of Sion
 • Powstała strona internetowa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, któremu przewodniczy Bogdan Białek członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od lat prowadzący niezwykle aktywną działalność mającą na celu budowę i rozwój dialogu polsko - żydowskiego. "Organizujemy obchody rocznic pogromu kieleckiego, ufundowaliśmy pomniki Jana Karskiego oraz Menory - pomnika poświęconego zagładzie 20 tysięcy kieleckich Żydów. Prowadzimy działalność edukacyjną wśród kieleckiej młodzieży. Obecnie przygotowujemy się do wielkich uroczystości, które odbędą się 5 lipca. Na kieleckim kirkucie odsłonięty zostanie nowy monument nagrobny ofiar pogromu".
 • 5 lipca 2010 Uroczystość restytucji pomnika ku czci ofiar pogromu kieleckiego, która odbędzie się w Kielcach, na cmentarzu żydowskim na Pakoszu.
  Z inicjatywy społecznej i dzięki wsparciu osób prywatnych powstał nowy monument nagrobny, zaprojektowany przez Pana Profesora Marka Cecułę. Znalazły się na nim nazwiska wszystkich ofiar pogromu, w zdecydowanej większości spoczywających właśnie w tym miejscu. Pomnik stanie na miejscu starego grobu, jak dotąd bezimiennego i poważnie zniszczonego przez czas. Wydarzenie to będzie symbolicznym domknięciem długiej drogi rozpamiętywania i zrozumienia, jaką mieszkańcy Kielc przeszli od strasznego dnia 4 lipca 1946 roku do tej chwili.
  Stowarzyszenie im. Jana Karskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w odsłonięciu odnowionego grobowca ofiar pogromu kieleckiego. Uroczystość połączona z obchodami 64. rocznicy tego tragicznego wydarzenia rozpocznie się 5 lipca 2010 roku o godzinie 12. w Kielcach pod pomnikiem Menora.
  Program uroczystości:
  O godz.12 sprzed poświęconego życiu i zagładzie kieleckich Żydów pomnika Menora (obok Urzędu Wojewódzkiego) wyruszy Marsz Pamięci. Przejdzie on na pobliską ul. Piotrkowską pod pomnik ofiar pogromu, następnie na miejsce zbrodni przy ul. Planty 7/9 (odbędą się tu wspólne modlitwy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów), pod pomnik Jana Karskiego na ul. Sienkiewicza i stąd na cmentarz na Pakoszu. Tutaj o godz. 13 rozpocznie się główna uroczystość.
 • 1-6 lipca 2010
  V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście - w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się piąta edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli - Nauczanie o Holokauście. Program jest wspólnym przedsięwzięciem polskich i zagranicznych instytucji:
  • Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimi,
  • Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, Illinois, USA oraz
  • Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
   Sponsorem V Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany.
 • 24 czerwca 2010
  Laboratorium WIĘZI i klasztor oo. Dominikanów na Służewie, spotkanie: "RELIGIA I PŁEĆ. O roli i miejscu kobiet w religiach"
  W spotkaniu udział wzięli:
  • Elżbieta Adamiak doktor teologii dogmatycznej, feministka katolicka, autorka m.in. Kobiety w Biblii
  • Miriam Gonczarska sekretarz Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich
  • Ewa Klinger fizyczka, członkini parafii prawosławnej pw. Św. Marii Magdaleny
  • Danuta Lukas teolożka ewangelicka z Diakonii Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego
  • Agata Skowron-Nalborczyk iranistka i arabistka, adiunkt w Zakładzie Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego UW
   Prowadzenie:
  • Ewa Karabin Laboratorium WIĘZI
   Czwartek, 24 czerwca 2010, o godz. 18.00 klasztor oo. Dominikanów w Warszawie na Służewie ul. Dominikańska 2, aula o. Jacka Woronieckiego
 • 26 czerwca 2010
  Heppenheim, Niemcy. Oświadczenie ICCJ - alarm wobec wzajemnego oddalania się Żydów i chrześcijan w kwestii konfliktu izraelsko-palestyńskiego
  Wiecej:
 • 20-23 czerwca 2010
  Międzynarodowa konferencja w Stambule. Spotkanie chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskie.
 • Sobota 12 czerwca 2010
  Laboratorium WIĘZI, dyskusja i modlitwa w dniu uroczystości patronalnej 108 męczenników: CENA OFIARY, CENA PRZETRWANIA. Za co warto umrzeć? Kiedy nie wolno umierać? Przetrwać, ale za jaką cenę? Gdzie jest granica? Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79 Współpraca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Studium Chrześcijańskiego Wschodu, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Program
 • 8 czerwca 2010
  godz. 18:00 otwarcie wystawy: "Wrocławianie, o których chcemy pamiętać", Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, Wrocław, honorowym patronat profesora Władysława Bartoszewskiego i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Wstęp wolny. Muzeum Historii Żydów Polskich i Towarzystwo im. Edyty Stein.
 • 24 maja 2010 (poniedziałek)
  30 dni od dnia pogrzebu ks. Romana Indrzejczyka, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, spotykamy się o godz.18.00 przed główną bramą na Powązkach Wojskowych. Razem pójdziemy na jego grób by się pomodlić.
 • 17 maja 2010 r. o godz. 19.00
  - uroczystość Jubileuszu (70-lecie...) Profesora Szymona Rudnickiego połączona z wręczeniem księgi jubileuszowej. Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego sala im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim Krakowskie Przedmieście 26/28
 • W wydawnictwie Austeria
  Ukazała się książka współprzewodniczącego PRChiŻ Stanisława Krajewskiego pt. "Nasza żydowskość".
  "Pisząc o jidyszkajt, upamiętnieniu Zagłady, Jedwabnem czy przemianach 1989 roku, stawiam się niepostrzeżenie w roli rzecznika takich Żydów "polsko-polskich" - odmiennych od Żydów "polsko- izraelskich" czy "polsko-amerykańskich", dla których kultura polska nie jest punktem wyjścia.
  Oczywiście nikt mnie nie upoważnił do bycia rzecznikiem, wyjaśniającym na czym polega w dzisiejszej Polsce żydowskość i towarzyszące jej dylematy. Opieram się na swoich doświadczeniach, czasem wprost je opisuję, a wszystkie przedstawiane w tych esejach poglądy są moje. Sądzę, że pod wieloma z nich podpisze się sporo osób, ale nie dążyłem do szczególnej reprezentatywności, choć rzecz jasna chciałbym, by moje opinie podzielało jak najwięcej Żydów, a także nie-Żydów".
 • 25 kwietnia 2010.
  Organizowany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów doroczny Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Początek - 16.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta
 • 16.04.2010
  "The Irish Times", ks. Hans Küng w liście otwartym do biskupów świata: "Zmarnowano okazję do trwałego pojednania z Żydami. Zamiast tego Papież ponownie wprowadził do liturgii przedsoborową modlitwę o oświecenie Żydów, do jedności z Kościołem przywrócił notorycznie antysemickich i schizmatyckich biskupów i aktywnie promuje beatyfikację Piusa XII, którego oskarża się o brak właściwego zaangażowania w ochronę Żydów w nazistowskich Niemczech.
  Benedykt w judaizmie widzi jedynie historyczne korzenie chrześcijaństwa; nie uważa judaizmu za żyjącą wspólnotę religijną proponującą własną ścieżkę zbawienia. Niedawne porównanie krytyki Papieża do antysemickich kampanii nienawiści, uczynione przez o. Raniera Cantalamessę podczas liturgii Wielkiego Piątku w Watykanie, wywołało wśród Żydów na całym świecie falę uzasadnionego wzburzenia."
  Ks. Hans Küng (ur. 1928 w Szwajcarii) jest teologiem, filozofem, ekumenistą i promotorem dialogu międzyreligijnego, emerytowanym profesorem teologii ekumenicznej na uniwersytecie w Tybindze, założycielem i prezesem Global Ethic Foundation "Weltethos". Studiował w jezuickim Pontificium Collegium Germanicum w Rzymie, na Sorbonie i w Instytucie Katolickim w Paryżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r. Był ekspertem teologicznym na Soborze Watykańskim II. W 1979 r.
  Kongregacja Nauki Wiary po jego publikacjach na temat Kościoła, a szczególnie doktryny o nieomylności papieża cofnęła mu misję kanoniczną, tj. uznała, że nie może nauczać w imieniu Kościoła i być uważany za teologa katolickiego. Autor kilkudziesięciu książek, w tym: "Sobór i zjednoczenie", "Nieomylny?", "Chrześcijaństwo i religie świata", "Credo". /za Tygodnik Powszechny Nr 18 (3173), 2 maja 2010/
 • 10 kwietnia 2010.
  Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem. Zginął prezydent Lech Kaczyński wraz ze wszystkimi pasażerami i członkami załogi.List z kondolencjami od Debory Weissman, Przewodniczącej Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydow skierowany jest do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydow, ale i szerzej - do wszystkich Polakow.
  W katastrofie zginąłks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta RP, wybitny kapłan zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, do niedawna pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. W tym roku obchodziłby 54-lecie kapłaństwa.
  Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w sobotę, 24 kwietnia o godz. 8.30, następnie odprowadzenie na cmentarz Powązki Wojskowe.
 • 19 marca 2010
  Międzynarodowy Żydowski Komitet Konsultacji Międzyreligijnych w Watykanie: nowa formuła dialogu,
 • 16 lutego 2010
  "Nie spieszmy się z kultem" Józef Majewski Tygodnik Powszechny Nr 9 (3164), 28 lutego 2010: "Grupa katolickich historyków i teologów, wybitnych znawców relacji chrześcijańsko-żydowskich i dziejów Holokaustu, w bezprecedensowym liście do Papieża zaapelowała o wyhamowanie procesu beatyfikacyjnego Piusa XII." .....
  "Inicjatorami napisania listu są amerykańscy księża profesorowie: John Pawlikowski z Catholic Theological Union w Chicago, wieloletni prezydent Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, i Kevin P. Spicer ze Stonehill College w Easton, zajmujący się historią chrześcijan i Żydów w nazistowskich Niemczech.
  Wśród sygnatariuszy listu, głównie z ośrodków akademickich USA, ale też z Australii (dr Paul O'Shea) i Niemiec (dr Elias H. Füllenbach, dominikanin), znalazł się też dr Eugene J. Fisher, wieloletni kierownik Sekretariatu ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych w amerykańskim episkopacie, specjalizujący się w stosunkach katolicko-żydowskich i jeden z najwybitniejszych katolickich ekspertów w tej dziedzinie."
 • 5 lutego 2010
  Kard. Bertone o przyszłości dialogu z Żydami : Z nadzieją spoglądam w przyszłość relacji żydowsko-chrześcijańskich - napisał kard. Tarcisio Bertone na łamach miesięcznika Shalom, wydawanego przez wspólnotę żydowską Wiecznego Miasta. Cały lutowy numer pisma poświęcony jest historycznej wizycie Benedykta XVI w rzymskiej synagodze i nosi wspólny tytuł "Spotkanie i dialog".
  Obok watykańskiego sekretarza stanu wypowiadają się znaczący przedstawiciele judaizmu. Kard. Bertone zauważa, że nie była to łatwa wizyta i w powietrzu wyczuwało się napięcie. Jednak zwyciężyła wola spotkania i kontynuowania podjętej przed laty i nieodwracalnej drogi dialogu.
  Watykański sekretarz stanu zauważa w swym tekście, że choć wciąż są rzeczy, które dzielą, nie przeszkadzają one w byciu braćmi, a to jest właśnie świadectwo, którego potrzebuje współczesny świat. Z kolei główny rabin Rzymu, Riccardo Di Segni, wskazuje na wspólne elementy, które wybrzmiały zarówno w papieskim wystąpieniu, jak i w słowach przedstawicieli judaizmu. Ujawnił, że obie strony poznały teksty swych wystąpień na dwie godziny przed spotkaniem, kiedy na jakiekolwiek korekty było już za pózno.
  Rabin przypomina też, że papieskiej wizycie towarzyszył klimat polemik i kontestacji. "Górę wzięło jednak nasze pragnienie kroczenia do przodu, bez rezygnacji przy tym z własnych zasad, precyzując w przyjazni różniące nas punkty zarówno, gdy chodzi o kwestie historyczne, polityczne, jak i religijne". Rabin Di Segni koncentruje się na wielu wspólnych odpowiedziach, które dano na pytania postawione w czasie papieskiej wizyty w synagodze.
 • 27 stycznia 2010
  godz 16:30 pod pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczną się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.
 • 17 stycznia 2010
  XIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Główne uroczystości w Tarnowie.. Obchody w Warszawie<<<
  • W czasie uroczystości wręczono tytułu honorowego Człowiek Pojednania za rok 2009 przyznanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów rabinowi dr. Alonowi Goshen-Gottsteinowi z Jerozolimy.
  • Program uroczystości
  • Laudacja ks Wiesława Dawidowskiego na cześć rabina Alona Goshen-Gottsteina
  • Rabin Alon Goshen-Gottstein modli się śpiewem z zebranymi w katedrze tarnowskiej:
  • Rola duchowości w dialogu - według rabina dr Alona Goshena- Gottsteina /Joanna Bocheńska/
  • obchody w różnych miastach Polski /Laboratorium "Więzi"
  • i w Krakowie.
  • "OTWARTA SYNAGOGA" W XIII Dniu Judaizmu w Kościele: Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zorganizowała w niedzielę 17 stycznia - z okazji XIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim - kolejne spotkanie z serii "Otwarta Synagoga". Zwiedzanie i wykłady, dotyczące zarówno historii samej synagogi, jak historii i kultury żydowskiej, prowadzili w godzinach 11.00-16.00 Bolesław Zając i Tomasz Krakowski. Przy wejściu do synagogi czynne było stoisko wydawnictwa "Midrasz", które prezentowało swoją ofertę i rozdawało zwiedzającym egzemplarze swojego miesięcznika. Rozdawana była również książka "Pamięć, która łączy. Polscy chrześcijanie w dialogu z Żydami i judaizmem" pod red. Zbigniewa Nosowskiego. /za: Wieść Gminna nr 334, Żydowskie Stowarzyszenie B'nei B'rith w RP Warszawa, 22 stycznia 2010/
  • W ramach Dnia Judaizmu o 17.30 w kościele św. Kazimierza na rynku Nowego Miasta mszę św. "O uproszenie miłości" odprawił bp. Tadeusz Pikus. Obecni byli przedstawiciele zarządu warszawskiej Gminy, Grażyna Majer i Andrzej Zozula. /za: Wieść Gminna nr 334, Żydowskie Stowarzyszenie B'nei B'rith w RP Warszawa, 22 stycznia 2010/
  • 16 stycznia 2010 (sobota) Tegoroczny laureat tytułu Człowieka Pojednania - rabin Alon Goshen-Gottstein będzie miał wykład otwarty oraz warsztaty w krakowskim Jewish Community Centre o 19.30. Adres: ul. Miodowa 24, 31-055 Kraków. www.jcckrakow.org Współorgnizatorami tego wydarzenia są Międzyreligijny Instytut Eliasza założony przez rabina Alona Goshen-Gottsteina oraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Alon Goshen-Gottstein pojedzie w niedzielę rano (17 stycznia) do Tarnowa na obchody Dnia Judaizmu.