Udział Policji "granatowej" w Zagładzie. Źródła, pytania, kontrowersje Wykład online prof. Jana Grabowskiego

Wykład online prof. Jana Grabowskiego

Policja"granatowa"

Źródło: Żydowskie Muzeum Galicja

Polnische Polizei des Generalgouvernements, popularnie zwana Policją „granatową”, powstała – na rozkaz okupanta – pod koniec 1939 r. W jej szeregi weszli z początku funkcjonariusze przedwojennej Policji Państwowej, do których później dołączyli rekruci z wojennego naboru. Już niebawem „granatowa” policja zaczęła czuwać nad wdrożeniem w życie licznych ograniczeń i zakazów skierowanych przeciwko polskim Żydom. Rola “granatowej” policji rosła wraz ze zwiększającym się natężeniem niemieckiej polityki terroru. Wykład poruszy zagadnienie sprawczości, współudziału i udziału polskich policjantów w Zagładzie. Słuchacze będą mogli zapoznać się z wieloma dokumentami z archiwów, które rzucają światło na te trudne kwestie.

Jan Grabowski jest profesorem historii na Uniwersytecie w Ottawie oraz gościnnym wykładowcą uniwersytetów we Francji, Izraelu, Polsce, NIemczech oraz w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem, współautorem i edytorem piętnastu książek oraz kilkudziesięciu artykułów w pismach naukowych wydanych po angielsku, francusku, niemiecku, hebrajsku i polsku. W 2014 r. Książka profesora Grabowskiego „Hunt for the Jews” wygrała Międzynarodową Nagrodę Najlepszej Książki przyznawaną przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. W latach 2016-17 Grabowski został uhonorowany tytułem Ina Levine Senior Invitational Scholar przez waszyngtońskie Muzeum Holokaustu. Najnowsza książka profesora Grabowskiego „Na Posterunku, Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w zagładzie Żydów”, ukazała się po polsku w 2020 r.

Czas trwania: ok. 60 minut W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski.

Bilet: 10 PLN

Dla uczestników z Polski: Aby zakupić bilet, kliknij TUTAJ. Uwaga: bilety dostępne do 9.02.2021, do godz. 17.00.

Dla uczestników spoza Polski: Prosimy o kontakt: weronika.bilas@galiciajewishmuseum.org, aby otrzymać dane do przelewu. Uwaga: bilety dostępne do do 8.02.2021, do godz. 17.00 polskiego czasu.

Osoby, które dokonają zakupu biletu, otrzymają link do spotkania na platformie Zoom.

Wydarzenie towarzyszące prezentacji wystawy „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”.