Premiera "Dowodu tożsamości" Mikołaja Grynberga

Festiwal Kamera Dawida - plakat

Chana Topińska, bohaterka filmu "Dowód tożsamości", kadr z filmu. fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Źródło: POLIN

Premiera pierwszego filmu Mikołaja Grynberga odbędzie się w audytorium Muzeum POLIN 21 listopada o godz. 17.00 podczas Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA. Po projekcji zapraszamy do udziału w rozmowie twórcy z Joanną Fikus, kierowniczką Działu Wystaw POLIN.

KUP BILET ONLINE >>

Na czym polega bycie polskim Żydem dzisiaj – w 2021 roku? Co tworzy ich tożsamość, gdy mają lat dwadzieścia, a co, gdy są dwu- lub trzykrotnie starsi? Gdy należą do społeczności religijnej lub laickiej? W filmie dokumentalnym "Dowód tożsamości" odpowiedzi na te pytania poszukuje Mikołaj Grynberg – wybitny pisarz, reporter i fotograf, autor m.in. zbiorów opowiadań "Rejwach" oraz "Poufne".

Chana Topińska, bohaterka filmu "Dowód tożsamości", kadr z filmu. fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

"Dowód tożsamości" to efekt projektu "Kim jesteśmy", w ramach którego Mikołaj Grynberg stworzył także 10-minutowy film dopełniający wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich". Wideo możecie obejrzeć w galerii "Powojnie" prezentującej okres od wyzwolenia Polski aż do dzisiaj. Rozmowy przeprowadzone przez Mikołaja Grynberga uzupełniają przekaz galerii o niezwykle różnorodne głosy przedstawicieli współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

  • Reżyseria i scenariusz: Mikołaj Grynberg
  • Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  • Producent wykonawczy: IDFX
  • Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu: Association Européenne du Musée de l'Histoire des Juifs de Pologne POLIN.