Czwarta rocznica śmierci ks. Stanisława Musiała SJ (1938-2004)

Ks. Stanisław Musiał

5 marca 2008 roku mija czwarta rocznica śmierci ks. Stanisława Musiała SJ (1938-2004) - filozofa, teologa, publicysty, rzecznika dialogu chrześcijańsko- żydowskiego.

Ks. Musiał uczestniczył w spotkaniach genewskich w sprawie przeniesienia klasztoru sióstr karmelitanek w Oświęcimiu i został jednym z sygnatariuszy przyjętych tam ustaleń w 1987 roku; był także doradcą (wraz z Jerzym Turowiczem) kard. Franciszka Macharskiego. Członek i sekretarz Komisji Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem (1986-95). Uczestniczył w wielu konferencjach poświęconych dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu i polsko- żydowskiemu w kraju i za granicą. Członek założyciel organizacji United Nations Watch (Genewa), współpracującej z Departamentem Informacji Publicznej ONZ oraz Światowym Kongresem Żydów. Należał do rady Fundacji Judaica w Krakowie, jury nagrody literackiej Nike (2000-02) oraz Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Był laureatem Nachshon Award (1992), przyznawanej przez United Jewish Appeal, Nagrody Polcul Foundation (1998). Za tekst "Czarne jest czarne", w którym analizował istotę antysemityzmu, otrzymał nagrodę Grand Press 1998 w kategorii publicystyki, nazywaną polskim Pulitzerem. Wyróżniony medalem "Zasłużony dla Tolerancji" (2000) Fundacji Ekumenicznej "Tolerancja" oraz Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej (2001) przyznanej przez nowojorski Institute for Jewish Research (YIVO).

Ks. Musiał był autorem wielu artykułów publikowanych w Polsce i za granicą, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Wprost", "Polityce", "Znaku", "Midraszu", "Życiu Duchowym". Wybór publicystyki: "Dwanaście koszy ułomków" (Kraków 2002) oraz "Czarne jest czarne" (Kraków 2003). Współredaktor "Ritualmord. Legenden in der europäischen Geschichte" (Wien 2003, tłumaczenie polskie: Kraków 2003). W 2006 roku ukazała się wywiad-rzeka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, "Duchowny niepokorny. Rozmowy z ks. Stanisławem Musiałem".

/Jacek Maj, za Forum Żydzi-Chrześcijanie-Muzułmanie/