Obchody święta Chanuka 5769 (2008)

chanukija

Obchody święta Chanuka 5769

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie ma przyjemność zaprosić na obchody święta Chanuka 5769.

W tym roku święto Chanuka rozpoczyna się w niedzielę 21 grudnia. Chanuka trwa osiem dni i zaczyna się 25 dnia miesiąca Kislew. Święto upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami i ponowne wyświęcenie Świątyni. Nazywana jest Świętem Świateł - wystarczająca normalnie na jeden dzień miarka świątynnej oliwy paliła się wtedy przez osiem dni. Dzięki temu, powstańcy pod wodzą Judy Machabeusza mogli zebrać siłę do dalszej walki. Na pamiątkę Cudu Chanukowego w żydowskich domach co dzień zapala się świeczki na ośmioramiennej chanukiji. Dzieci każdego dnia otrzymują prezenty, m.in. drejdel - tradycyjny bączek chanukowy. Spożywa się też tłuste potrawy, takie jak pączki i placki, przypominające o cudownej oliwie.

W tym roku z okazji Chanuki odbędą się trzy spotkania:

**20 grudnia - bal chanukowy

** W sobotę o godzinie 19.00 Gmina Wyznaniowa Żydowska wspólnie z Towarzystwem Społeczno -Kulturalnym Żydow w Polsce zapraszają na bal chanukowy, który odbędzie się w restauracji Tower Club, na pierwszym piętrze Warsaw Trade Tower, przy ul. Chłodnej 51 (obok zbiegu ulic Towarowej, Okopowej i Al. Solidarności). W programie balu między innymi: koncert na żywo, występ magika, loteria, śpiewanie tradycyjnych piosenek chanukowych.

Bilety w cenie 15 złotych (studenci) i 25 złotych (bilet normalny) można kupić w Biurze Gminy (dane poniżej) oraz Biurze TSKŻ (022 620 05 54, office@tskz.pl ) do piątku 19 grudnia do godziny 13.00. W dniu samej imprezy bilety będą do kupienia w cenie 25 złotych (studencki) oraz 40 złotych (normalne).

Istnieje możliwość dodatkowego transportu dla osób mających problem z poruszaniem się – prosimy o zgłoszenia do Biura Gminy. Dla gości imprezy będzie dostępny parking przed budynkiem Warsaw Trade Tower.

21 grudnia - zapalenie pierwszej świeczki chanukowej z Prezydentem RP, Lechem Kaczyńskim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską będą w niedzielę 21 grudnia uczestniczyć w ceremonii zapalenia pierwszej świeczki chanukowej w warszawskiej Synagodze im. Nożyków. To pierwsza po II wojnie światowej wizyta urzędującego prezydenta w synagodze. Podczas ceremonii, współorganizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, zostanie odmówiona uroczysta modlitwa z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Modlitwę napisał rabin Krakowa Boaz Pash. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00.

Ze względów bezpieczeństwa goście będą wpuszczani w godzinach 15.20 -15.50. Osoby zainteresowane udziałem w ceremonii proszone są o kontakt z Biurem Gminy w celu zarezerwowania zaproszenia -wejściówki.

23 grudnia - zapalenie trzeciej świeczki chanukowej z Prezydent Warszawy, Hanną Gronkiewicz-Waltz

Gmina, wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami żydowskimi zaprasza na uroczyste zapalenie trzeciej świeczki chanukowej na nowej gminnej chanukiji. Ceremonia połączona będzie z prezentacją odnowionej Synagogi im. Nożyków. Gośćmi uroczystości będą między innymi Prezydent Warszawy, Pani Hanna Gronkiewicz -Waltz oraz Burmistrz Dzielnicy Śródmieście, Pan Wojciech Bartelski.

**Uroczystość jest otwarta dla wszystkich gości.

Biuro Gminy, ul. Twarda 6 (budynek biurowy połączony z budynskiem Synagogi im.Nożyków) Czynne 8 -16, tel. 022 652 28 05, warszawa@jewish.org.pl mailto:warszawa@jewish.org.pl