Pragmatycy i wizjonerzy
polscy Żydzi i ich dziedzictwo - Henryk Wars

Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo, Henryk Wars - plakat

Źródło: Muzeum POLIN

Zapraszamy na pierwszą z cyklu dyskusji pt. "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo – Henryk Wars". Podczas pierwszego spotkania przyjrzymy się spuściźnie Henryka Warsa – aranżera, kompozytora, twórcy takich przebojów, jak "Już taki jestem zimny drań", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" czy "Miłość ci wszystko wybaczy".

  • 25 lutego (czwartek), godz. 18.00
  • transmisja na żywo na kanale Facebook Muzeum POLIN>>

Podczas dyskusji zastanowimy się czym była kultura popularna w przedwojennej Polsce, kto ją tworzył, jaki udział w kulturze mieli Żydzi. Na koniec zastanowimy się dlaczego tak sporadycznie powracamy do tego przedwojennego dziedzictwa, dlaczego te nuty, w odświeżonej formie nie płyną do nas z radia w latach 20. XXI wieku. W dyskusji wezmą udział:

Dr Tamara Sztyma – dr historii sztuki, współkuratorka galerii poświęconej okresowi międzywojennemu wystawy stałej Muzeum POLIN, obecnie kuratorka w Dziale Wystaw Muzeum POLIN.

Jan Młynarski – muzyk, kompozytor, znawca i popularyzator polskiej muzyki rozrywkowej z lat 1918-1949

Prof. dr hab. Waldemar Kuligowski – profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in.: kulturę współczesną, festiwale i festiwalizację czy popkulturę i media.

Spotkanie poprowadzi:

Kajetan Prochyra - kurator sceny muzycznej Muzeum POLIN

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".

Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.