Nowy przewdniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

Papież Franciszek mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego,  hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej przewodniczącym. /DEON, KAI/ 

Między religiami powinno w przyszłości bardziej chodzić o prawdziwe  współżycie niż tylko o tolerancję. Podkreślił to na portalu internetowym  "Vatican News" nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu  Międzyreligijnego, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot, który posiada dyplom  islamisty i arabisty.

Hiszpański kombonianin uważa, że "życie w tolerancji to nie życie obok  siebie, ale świadome życie z sobą". Jego zdaniem drugim wyzwaniem dla  dialogu międzyreligijnego jest obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza  w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego  są w sposób okrutny mordowani". Ojciec Święty mianował dotychczasowego  sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego  kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej  przewodniczącym. 

"Ponadto religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie", powiedział Ayuso. Zwrócił uwagę, że jest to główną intencją wspólnej deklaracji o "ludzkim braterstwie" ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego br. przez papieża Franciszka i  wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda  al-Tayyeba. Należy spowodować, aby treść tego oświadczenia była bardziej  znana i realizowana w praktyce. 

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego  przypomniał też wypowiedź swego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana,  który mówił o "szoku ignorancji". Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni  przewodniczący Rady określił w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu  wiernych dotyczącą wartości i treści ich własnej religii. Bp Ayuso  Guixot powiedział, że także z tego powodu Światowa Rada Kościołów i  Watykan przyjęli w ubiegłym tygodniu w Genewie wspólne oświadczenie na  temat religijnego wychowania do pokoju.

Miguel Ángel Ayuso Guixot urodził się 17 czerwca 1952 r. w Sewilli. W  1980 r. złożył śluby wieczyste w zgromadzeniu misyjnym kombonianów. 20  września 1982 przyjął święcenia kapłańskie i przez dwadzieścia lat  pracował duszpastersko w Egipcie i Sudanie.

Ukończył studia arabistyczne i islamistyczne - uzyskał kościelny  licencjat na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i Islamistyki (1982)  oraz doktorat z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie w Granadzie  (2000). Od 1989 r. wykładał islamistykę najpierw w Chartumie, a  następnie w Kairze i wreszcie na Papieskim Instytucie Studiów Arabskich i  Islamistyki, którego w latach 2006-2012 był rektorem.

30 czerwca 2012 został mianowany przez Benedykta XVI sekretarzem  Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 29 stycznia 2016 papież  Franciszek mianował go biskupem tytularnym Luperciany. Sakry udzielił mu  19 marca 2016 osobiście Ojciec Święty.

/DEON/