"Malowany ptak"

Brutalny, czarno-biały i pozbawiony warstwy dialogowej film został  nakręcony przez czeskiego reżysera Václava Marhoula. Światowa premiera  planowana jest na 2 września. Nie wiadomo kiedy film pojawi się  w Polsce. 

Powieść Jerzego Kosińskiego Malowany Ptak zapewniła mu  stałe miejsce w panteonie najwybitniejszych współczesnych pisarzy.  Napisana w 1965 r. po angielsku i wydana w Polsce w 1989 r. dramatyczna  historia opowiada losy żydowskiego osieroconego chłopca. Walczy on  o przeżycie w okupowanej przez nazistów Europie Wschodniej.

Malowany Ptak jest czesko-słowacko-ukraińską koprodukcja. Przy filmie zabrakło wsparcia ze strony polskiej – Polski Instytut Sztuki Filmowej odmówił bowiem wzięcia udziału w projekcie, choć twórcy dwukrotnie zabiegali o finansowanie. 

Reżyserem filmu jest Václav Marhoul, znany m.in. filmu Tobruk (2014).  Zdecydował się on na minimalistyczną ekranizację: w dużej  mierze zrezygnował z dialogów (w całym filmie znajdzie się ich jedynie  9 minut) i nakręcił całość w czerni i bieli. Nie krył się także  z inspiracją twórczością Andrieja Tarkowskiego (Stalker, Solaris), co można zauważyć w udostepnionym właśnie niepokojącym zwiastunie.

– Film oferuje podróż do bardzo mrocznej rzeczywistości. Wierzę, że  wspólnie wpuścimy tam trochę trochę światła – powiedział w Marhoul przy  prezentacji zapowiedzi.

Nakręcenie i napisanie filmu zajęło reżyserowi więcej niż 10 lat. Za  sam scenariusz uhonorowany został nagrodą ScripTeast im. Krzysztofa  Kieślowskiego podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2013 r.

Główną rolę w Malowanym ptaku zagra dziecięcy aktor Petr  Kotlár, a w rolach drugoplanowych zobaczymy gwiazdy światowego kina:  Stellana Skarsgårda, Barry'ego Peppera, Udo Kiera i Harveya Keitela.  W filmie pojawi się także polski aktor, Lech Dyblik. Zdjęcia kręcono  w Świebodzicach na Dolnym Śląsku.

/PAPAYA-ROCKS/