Kopia dlaczego

DLACZEGO?

Dlaczego Dawid Rubinowicz?

Dlaczego Cmentarz Żydowski w Bodzentynie?

Dlaczego Towarzystwo Dawida Rubinowicza?

Dlaczego Dni Dawida Rubinowicza?

Dlaczego książka napisana przez Żydówkę pochodzącą z rodziny Szachterów, najbogatszej przed wojną rodziny Żydów bodzentyńskich?

Krótko mówiąc - dlaczego Żydzi?

Ja jako prezes Towarzystwa Dawida Rubinowicza, które jest głównym organizatorem Dni Dawida Rubinowicza, powinienem być przygotowany na to, iż takie pytania będą nam niektórzy ludzie zadawać . Dlatego odpowiem na nie teraz wyjaśniając przyczyny mojego zaangażowania w proces przywracania pamięci o byłej społeczności Żydów bodzentyńskich. Dlaczego Dawid Rubinowicz? Ponieważ ten żydowski chłopiec pozostawił nam przejmujące świadectwo horroru czasu wojny w postaci swojego pamiętnika. Chłopiec ten ostatnie miesiące swojego życia spędził w Bodzentynie. Urodził się 27 lipca 1927 roku a został zamordowany według wszelkiego prawdopodobieństwa w Treblince pod koniec września 1942 roku. Zginął piętnastoletni chłopiec z Bodzentyna. Dlaczego Cmentarz Żydowski? Ponieważ spoczywa na nim około 300 obywateli Rzeczypospolitej Polskiej pochodzenia żydowskiego. Do niedawna spoczywali oni w warunkach urągających szacunkowi należnemu zmarłym. Kiedyś wszyscy oni żyli i mieszkali w Bodzentynie i okolicach stanowiąc nieodłączną część społeczności przedwojennego Bodzentyna. Wybudowaliśmy bramę prowadzącą na cmentarz aby była ona strażnikiem pamięci i przypominała w imieniu tych, którzy za nią spoczywają: jesteśmy tutaj na polskiej ziemi i pozostaniemy tu na wieki. Przechodniu zachowaj nas w swoim wspomnieniu! Dlaczego Towarzystwo Dawida Rubinowicza? Ponieważ los zetknął ze sobą grupę ludzi bezinteresownych, oddanych sprawie, gotowych poświęcić swój czas oraz gotowych ciężko pracować po to aby przypomnieć społeczeństwu Bodzentyna i światu o Dawidku Rubinowiczu i społeczności żydowskiej Bodzentyna. Czy chcemy tego czy nie Pamiętnik Dawida Rubinowicza oraz Cmentarz Żydowski są trwałym elementem dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny. Dlaczego Dni Dawida Rubinowicza? Ponieważ naszym celem jest wzajemne zrozumienie. Dlatego na Dni Dawida Rubinowicza zaprosiliśmy grupę Żydów wywodzących się z Bodzentyna, którzy będą naszymi gośćmi przez pięć dni. Aby się zrozumieć trzeba się wpierw spotkać i choć trochę poznać. Dlaczego książka napisana przez Żydówkę pochodzącą z rodziny Szachterów, najbogatszej przed wojną rodziny Żydów bodzentyńskich? Towarzystwo Dawida Rubinowicza wydało książkę Gołdy Szachter Kalib „Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen” Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ stanowi ona doskonałe źródło informacji o przedwojennym Bodzentynie. Po drugie, jest to książka- świadectwo przedstawiająca zagładę pewnego świata, zagładę Żydów z Bodzentyna. Zagładę świata po którym pozostał tylko KIrkut, jak to pięknie ujął Artemiusz Wołczyk autor opracowania na temat historii Żydów w Bodzentynie. Ale przecież tenże Kirkut był opuszczony i zapomniany przez długie lata. Tak naprawdę po Żydach w Bodzentynie po wojnie pozostała tylko pustka. Tak przynajmniej było do niedawna. Krótko mówiąc - dlaczego Żydzi?

Ponieważ o Żydach bodzentyńskich jeszcze do niedawna mało kto pamiętał. Dlatego my jako członkowie Towarzystwa Dawida Rubinowicza będziemy pamiętać i o Polakach i o Żydach. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o zwykłych mieszkańcach przedwojennego Bodzentyna, Polakach pochodzenia żydowskiego jaki i uczczenie pamięci wszystkich poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej bez względu na ich pochodzenie czy religię.

Jan Pałysiewicz

Prezes Towarzystwa Dawida Rubinowicza