List otwarty Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

W związku z incydentem w Sejmie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna, Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec wystosował list otwarty do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

Kościół Ewangelicko-Augsburski  - logo

Źródło: Koścół Ewangelicko-Augsburski w Polsce

W związku z incydentem w Sejmie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna, Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec wystosował list otwarty do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

Warszawa, 12 grudnia 2023 r.

List otwarty do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha

Święto Świateł – Chanuka – upamiętnia radość odzyskania świętych Przedsionków Pańskich. Wskazuje na wdzięczność i szczęście Bożej obecności, a towarzyszące uroczystościom zwyczaje uobecniają doniosłość Bożej Opieki, Tego, który rozświetla ciemności, przełamuje mroki światłem swojej Łaski.

Dziś na terenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w brutalny i nienawistny sposób dokonano profanacji tego święta. Ten akt przemocy w miejscu ważnym dla wszystkich Polek i Polaków bez względu na wyznanie to niespotykany w polskiej przestrzeni publicznej akt religijnej nienawiści, nie tylko względem obecnych w Sejmie przedstawicielek i przedstawicieli Judaizmu, ale wobec wszystkich Żydów w naszej Ojczyźnie i poza nią.

Drogi Bracie Michaelu, Wielce Szanowny Naczelny Rabinie Polski, w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, jego wiernych i swoim własnym przekazuję wyrazy szczerej i głębokiej solidarności z Tobą, a za Twoim pośrednictwem ze wszystkimi Siostrami i Braćmi Żydami dotkniętymi dzisiejszym incydentem w Sejmie.

Jestem poruszony i zawstydzony, że w chrześcijańskim kraju może dochodzić do aktów antysemickiej wrogości – czy to poprzez słowa czy czyny, zarówno w Sejmie jak i poza nim. Ze swojej strony deklaruję, że jako Biskup Kościoła uczynię wszystko, abyśmy zaangażowali się jako Kościół w zwalczanie wszelkiej antyreligijnej nienawiści, w tym szczególnie antysemityzmu, który przez wieki był sposobem bycia wielu chrześcijan, także ewangelików. Wiele się nauczyliśmy, wiele zrozumieliśmy, ale wciąż mamy – jako chrześcijanie – wiele powodów do zawstydzenia.

Mam nadzieję, że za stanowczą reakcją Pana Marszałka Sejmu RP podążą kolejne, zdecydowane działania. Modlę się, aby światło chanukowych świec, korespondujące z nadzieją adwentowego światła, wciąż trwało, rozpalając serca naszego społeczeństwa i naszych Kościołów.

Twój Brat

bp Jerzy Samiec

Pobierz załączniki

List otwarty do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha PDF