Abp Gądecki i kard. Ryś: Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela

Logo Konferencji Episkopatu Polski

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas – napisali w Oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kard. Grzegorz Ryś.

Hierarchowie stanowczo potępili zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. „Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin” – napisali.

Abp Gądecki i kard. Ryś podkreślili, że swoją modlitwą ogarniają także „wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety)”. Przypomnieli, że 17 października, wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie, „podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie”.

BP KEP

Pełny tekst Oświadczenia:

Oświadczenie

Wraz z całym Kościołem w Polsce wyrażamy ból i głęboką solidarność z narodem Izraela, zaatakowanym w nieludzki i bezwzględny sposób przez Hamas. Stanowczo i całkowicie potępiamy zarówno sam terrorystyczny atak, jak i uwięzienie przetrzymywanych w Gazie zakładników. Naszym sercem i modlitwą jesteśmy blisko wszystkich zabitych, rannych, i ich rodzin.

Modlitwą ogarniamy także wszystkie ofiary, zwłaszcza cywilne, po stronie palestyńskiej (w szczególności dzieci i kobiety). W ubiegły wtorek (17 października) wraz z Ojcem świętym Franciszkiem i wszystkimi uczestnikami Synodu Biskupów w Rzymie podjęliśmy nie tylko modlitwę, ale również i post w intencji pokoju w Izraelu i Palestynie.

Wraz z Izraelem wyznajemy żywą nadzieję zapisaną przed wiekami przez proroka Izajasza: „Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą społem (…). Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały…” (Iz 11, 6-7). Tak jak Izrael, głęboko wierzymy, że to proroctwo pokoju – będącego darem Boga i przekraczającego nasze ludzkie rachuby i wyobrażenia – nie jest tylko marzeniem. Jesteśmy przekonani, że „wojna jest porażką, każda wojna jest porażką” (papież Franciszek, 8 października br.).

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Kard. Grzegorz Ryś
Metropolita łódzki
Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

Rzym, 18 października 2023 r.