Stanowisko Muzeum POLIN ws. wojny między Izraelem a Hamasem

Budynek Muzeum POLIN, fot. Magda Starowieyska

Budynek Muzeum POLIN, fot. Magda Starowieyska

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

7 października 2023 roku terroryści Hamasu zaatakowali Izrael. W kibucach, na drogach, ulicach i w domach dokonali potwornej zbrodni, mordując ze szczególnym okrucieństwem 1200 osób – w tym dzieci, kobiet i starców. Ponad 200 Izraelczyków zostało uprowadzonych, wśród nich Alex Dancyg – współpracownik i oddany przyjaciel naszego muzeum. Uważamy, że dla tego bezprecedensowego aktu terroru nie ma usprawiedliwienia, a jego potępienie jest oczywistą i jedyną akceptowalną reakcją.

Izrael ma szczególne znaczenie z perspektywy misji i działalności Muzeum POLIN. To ziemia, do której przez stulecia pragnęli wracać liczni Żydzi żyjący w rozproszeniu oraz państwo powstałe w dużej mierze za sprawą uchodźców ocalałych z tragedii Zagłady. Istotną rolę odegrali w tym procesie Żydzi polscy.

Jako Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyrażamy wsparcie dla Izraelczyków oraz Żydów w diasporach – ze społecznością polskich Żydów na czele – których również dotknęły dramatyczne wydarzenia z 7 października. Jest dla nas bezdyskusyjne, że państwo żydowskie ma prawo do istnienia, a podważanie tego faktu jest przejawem antysemityzmu. Rosnąca fala przemocy skierowanej przeciwko Żydom w wielu częściach świata bardzo nas niepokoi. Muzeum POLIN będzie kontynuowało działania służące zwalczaniu postaw antysemickich.

Nie jesteśmy obojętni i wyrażamy współczucie wobec dramatu palestyńskich cywilów, którzy sami nierzadko są zakładnikami terrorystów Hamasu oraz niewinnymi ofiarami wojny kosztującej od dekad tysiące istnień ludzkich po obu stronach. Jako muzeum świadome i krytyczne nie uciekamy od debaty na temat źródeł, przebiegu i konsekwencji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wyrażamy nadzieję, że znajdzie się polityczne rozwiązanie, które sprawi, że naród izraelski i palestyński będą mogły koegzystować w pokoju i dobrobycie.

Historia, którą przedstawia nasze muzeum, uczy, że prawa człowieka powinny chronić wszystkich i w każdych okolicznościach.

Dyrekcja Muzeum POLIN