Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Gwiazda Dawida

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W Domu Przedpogrzebowym znajdującym się na cmentarzu żydowskim otwarto wystawę poświęconą dziedzictwu łódzkich Żydów, na którą składają się fotografie ważnych miejsc związanych z historią żydowskich mieszkańców miasta oraz pamiątki, które zostały odnalezione podczas rewitalizacji łódzkich kamienic.

Jak podkreśla fotograf Maciej Kopa - ta wystawa jest wystawą zbiorową pokoleń ludzi, którzy tworzyli to miasto, i którzy nie tylko w sposób materialny zostawili swój dorobek, ale i swój dorobek duchowy, który bardzo trudno było nam tutaj pokazać. Miejsce tej wystawy jest też szczególny – gdyż to tu kończyła się historia tych ludzi, a rozpoczynała się ta przed duże „H”. Połączyliśmy w tej wystawie to, co zostało po tej stronie muru cmentarnego, ale i tę drugą stronę muru cmentarnego. – podkreśla współtwórca wystawy.

Dokładnie 29 sierpnia 1944 roku z Łodzi wyruszyła w stronę obozu Auschwitz-Birkenau ostatnia grupa Żydów z Litzmannstadt Getto. Dziś w 79.rocznicę upamiętniającą likwidację tego drugiego, co do wielkości, Getta na terenie Europy na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Modlitwę za zmarłych odmówił Dawid Szychowski – Rabin Łodzi natomiast Kadisz za zmarłych odmówił Szymon Szychowski . Za ofiary łódzkiego Getta wspólnie modlili się arcybiskup Grzegorz Ryś, oraz przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Uroczystości na łódzkim kirkucie zakończyło złożenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym likwidację łódzkiego Getta przez ocalałych.

Przez 5 lat okupacji przez łódzkie Getto przeszło 200000 Żydów z Łodzi, z pobliskich miejscowości oraz z miast Rzeszy i protektoratu Czech i Moraw. Cierpiących głód mieszkańców zmuszono do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. Latem 1944 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych Getto zlikwidowano jako ostatnie w Europie. Wojny przeżyła tylko garstka mieszkańców Getta.