„Co się dzieje z Izraelem?” spotkanie z Konstantym Gebertem

Konstanty Gebert - „Co się dzieje z Izraelem?” spotkanie z Konstantym Gebertem

Źródło:Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy

  • Wydarzenie: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Wydawnictwo AGORA i Fundacja Życie Żydowskie
  • Miejsce: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy
  • Czas trwania: 3 godz.
  • Publiczne · Każdy na Facebooku i poza nim

Zaproszenie Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Fundacją Życie Żydowskie, Wydawnictwem Agora oraz Urzędem Dzielnicy Warszawa - Śródmieście zapraszają na spotkanie z Konstantym Gebertem, autorem książki POKÓJ Z WIDOKIEM NA WOJNĘ. Rozmowę z autorem poprowadzi red. Jan Ordyński.

Środa 23 sierpnia godzina 17.30, Sala konferencyjna w Gmachu im. St. Kierbedziów, ul. Koszykowa 26/28.

Konstanty Gebert (ur. 1953) rozpoczął działalność dziennikarską w prasie podziemnej (dwutygodnik „KOS", gdzie zaczął używać pseudonimu „Dawid Warszawski"); z „Gazetą Wyborczą" związany od jej powstania. Był jej korespondentem podczas wojny w Bośni, a przy tym współpracownikiem specjalnego sprawozdawcy ONZ Tadeusza Mazowieckiego. Relacjonował też wydarzenia m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Zakończył współpracę z redakcją w 2022 roku.
Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce, współzałożycielem niezależnego Żydowskiego Uniwersytetu Latającego i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz twórcą i pierwszym naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz".
Jest autorem 12 książek i kilku tysięcy artykułów prasowych opublikowanych w Polsce i za granicą. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii, Grinnell College i Collegium Civitas.
Za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy ich dzieło" został nagrodzony Nagrodą im. Beaty Pawlak 2022 oraz Nagrodą Klio. Prowadzi pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana".

Jan Ordyński - Dziennikarz. Urodził się w Łodzi i tam studiował na UŁ. Był też w tym mieście animatorem kultury studenckiej. Przez wiele lat był dziennikarzem “Rzeczpospolitej”. Do 2016 r. współpracował też z TVP i Polskim Radiem. Współpracował z Fundacją Shalom. Obecnie jest członkiem zespołów tygodnika “Przegląd” i “Zdanie”, pisma stowarzyszenia Kuźnica. Z Henrykiem Szlajferem jest współautorem wywiadu-rzeki z Mieczysławem Rakowskim pt. Nie bądźcie moimi sędziami. Rozmowy z Mieczysławem F. Rakowskim. Napisał wywiad-rzekę Passa z Danielem Passentem.
Jest pierwszym laureatem Złotej Wagi, nagrody polskiej adwokatury, oraz Ostrego Pióra, nagrody Bussines Centre Club i Honorowej Akredytacji Marszałka Sejmu. W związku z działalnością dziennikarską wyróżniony Medalem 50-lecia Powstania w Getcie Warszawskim. Laureat nagrody miasta stołecznego Warszawy za 2012 r. Odznaczony Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.