Sieć Forum Dialogu

Inauguracja Sieci Forum Dialogu

Źródło: Forum Dialogu

Forum Dialogu lipiec 2023

Inauguracja Sieci Forum Dialogu

W 2023 roku, kiedy obchodzimy dwudziestopięciolecie działalności Forum, dokonaliśmy ważnej zmiany: trzonem wszystkich podejmowanych przez nas działań uczyniliśmy Sieć Forum Dialogu, która zrzesza osoby działające na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich w Polsce i za granicą. Co ważne, odtąd także program dla aktywistek i aktywistów realizujemy w ramach Sieci Forum Dialogu, nie posługując się już szyldem „Liderzy Dialogu”.

Sieć osób połączonych głębokim zaangażowaniem we wspólną sprawę to dla nas znacznie więcej niż suma jednostek. Podzielamy te same cele, które realizujemy w różny sposób. Niezależnie od rodzaju i stopnia zaangażowania, wszystkie osoby zgromadzone w sieci identyfikuIX Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu W dniach 16-18 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność zaprosić aktywistki i aktywistów z naszej sieci na IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu – wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na przypadające wtedy dwa bardzo dla nas ważne jubileusze – dwudziestopięciolecie Forum Dialogu i dziesięciolecie programu Liderzy Dialogu – ale także ze względu na to, że oficjalnie ogłosiliśmy kluczową zmianę w strategii działania Forum. Drugiego wieczoru konferencji zorganizowaliśmy inaugurację Sieci Forum Dialogu.

W konferencji wzięło udział 85 aktywistek i aktywistów z całej Polski, w tym aż 25 osób, które dołączyły do sieci w bieżącym roku. Przygotowaliśmy dla nich bogaty program paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych, wykładów i spotkań. Rozmawialiśmy o kwestiach istotnych w aktywizmie na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, między innymi o społecznych archiwach, skutecznych sposobach na angażowanie społeczności lokalnych w działania, nawiązywaniu relacji z potomkami polskich Żydów, zapobieganiu wypaleniu. Konferencję tradycyjnie zakończyliśmy aktywnym czasem w terenie: wspólnym zwiedzaniem żydowskiego dziedzictwa Góry Kalwarii, mazowieckiego sztetla o olbrzymim znaczeniu dla historii chasydyzmu w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia na naszej stronie. ją się z misją Forum i rozumieją, że współpraca jest koniecznym warunkiem skutecznego wprowadzania zmian. Aktywiści i aktywistki organizują upamiętnienia, dbają o ochronę dziedzictwa żydowskiego, edukują i angażują się w dialog polsko-żydowski. Darczyńcy i darczyńczynie zapewniają z kolei nieoceniony wkład finansowy, nierzadko też dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Od teraz naszym głównym celem jest rozwój Sieci Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Wspólnie będziemy pisać nowy rozdział polsko-żydowskiej historii.

IX Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu

W dniach 16-18 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność zaprosić aktywistki i aktywistów z naszej sieci na IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu – wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na przypadające wtedy dwa bardzo dla nas ważne jubileusze – dwudziestopięciolecie Forum Dialogu i dziesięciolecie programu Liderzy Dialogu – ale także ze względu na to, że oficjalnie ogłosiliśmy kluczową zmianę w strategii działania Forum. Drugiego wieczoru konferencji zorganizowaliśmy inaugurację Sieci Forum Dialogu.

W konferencji wzięło udział 85 aktywistek i aktywistów z całej Polski, w tym aż 25 osób, które dołączyły do sieci w bieżącym roku. Przygotowaliśmy dla nich bogaty program paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych, wykładów i spotkań. Rozmawialiśmy o kwestiach istotnych w aktywizmie na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, między innymi o społecznych archiwach, skutecznych sposobach na angażowanie społeczności lokalnych w działania, nawiązywaniu relacji z potomkami polskich Żydów, zapobieganiu wypaleniu. Konferencję tradycyjnie zakończyliśmy aktywnym czasem w terenie: wspólnym zwiedzaniem żydowskiego dziedzictwa Góry Kalwarii, mazowieckiego sztetla o olbrzymim znaczeniu dla historii chasydyzmu w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia na naszej stronie.

25lat dialogu – jubileusz Forum Dialogu

W 2013 roku stworzyliśmy program Liderzy Dialogu. Zaprosiliśmy do niego kilkanaście osób z różnych zakątków Polski. Kierowało nami przekonanie, że to właśnie lokalnie zaangażowani aktywiści, działaczki i społecznicy są filarami dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku zorganizowaliśmy także I Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu. Uczestniczyło w niej siedemnaście osób działających na rzecz przywracania pamięci o społecznościach żydowskich w swoich miejscowościach. Dziś, dziesięć lat później, sieć gromadzi już ponad 140 aktywistów i aktywistek, a program Liderzy Dialogu stał się bazą i inspiracją do powstania Sieci Forum Dialogu.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym aktywiści i aktywistki dzielą się refleksjami z uczestnictwa w pierwszej konferencji. Dziesięć lat temu Zbigniew Wieczorek powiedział: „Takie spotkanie daje poczucie, że nie jestem sam”. Podczas corocznych konferencji często słyszymy podobne zdania. To dowód na to, że poczucie przynależności do grupy podzielającej wspólne wartości wzmacnia w aktywizmie i motywuje do podejmowania kolejnych działań.

Za nami druga edycja programu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”

Tuż przed wakacjami uczniowie i uczennice z 21 szkół z całej Polski wzięli udział w drugiej edycji programu „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”, kierowanego do polskich i ukraińskich grup młodzieży. Uczniowie i uczennice uczestniczyli w warsztatach i wycieczkach edukacyjnych, zwiedzali także wystawy Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Muzeum Galicja. Wiemy, że udział w programie jest wzbogacającym doświadczeniem nie tylko dla młodzieży, ale także dla wielu nauczycieli i nauczycielek, którzy dzielą się z nami swoimi wrażeniami.

„Dziękuję za możliwość pokazania młodzieży piękna i złożoności historii i kultury żydowskiej. To było duże wzmocnienie mojej działalności w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej, równościowej, obywatelskiej” – opiekunka grupy z Radomska.

Forum Dialogu poleca:

– podcast Ziemia zbyt obiecana