Marzec 68 na UW

UW - fragment logo

Źródło: UW

8 marca o godz. 17.00 odbędzie się koncert „Pokolenie 1968. Ta nasza młodość”, przygotowany przez Teatr Hybrydy. Wydarzenie jest częścią obchodów 55. rocznicy protestu, który odbył się na Uniwersytecie Warszawskim w 1968 roku.

Manifestacja, która miała miejsce na UW w 1968 roku, została zorganizowana w obronie studentów usuniętych z uczelni za sprzeciw wobec działań ówczesnej władzy w zakresie kultury i swobód obywatelskich.

W 55. rocznicę protestu, na uczelni odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

8 marca o godz. 17.00 Teatr Hybrydy rozpocznie się koncert, który ma oddać klimat tamtych dni oraz nastroje panujące wówczas wśród młodzieży. Zaprezentowane zostaną piosenki z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, m.in. Marka Grechuty, Ewy Demarczyk i Czesława Niemena. Pojawią się również odniesienia do III części Dziadów Adama Mickiewicza.

Koncert odbędzie się w auli Starej Biblioteki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem promocja@uw.edu.pl.

Początki Teatru i Kabaretu Hybrydy sięgają końca lat 50. XX wieku. Związani byli z nim m.in. Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Adam Kreczmar, Jonasz Kofta. Obok Teatru i Kabaretu Hybrydy działał też zespół jazzowy – Hot Club Hybrydy, którego pomysłodawcą był Leopold Tyrmand. Szczegółowe informacje o historii teatru i aktualny repertuar są dostępne na stronie internetowej Teatru Hybrydy.