INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

W 100. rocznicę urodzin Chavy Rosenfarb pragniemy przybliżyć jeden z najważniejszych symboli w kulturze – Drzewo Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki.

Program wydarzeń inauguracji Roku Chavy Rosenfarb:

9 lutego / czwartek

 • 12.00 wykład „Symbolika Drzewa Życia" – prowadzenie: Monika Krajewska Miejsce: Mediateka MeMo (ul. Moniuszki 5)

  Monika Krajewska – polska artystka, która od lat zgłębia różne obszary sztuki żydowskiej i bada mowę symboli. W swoich pracach łączy obraz z tekstem, wersety z Tory, midraszy i liturgii oraz hebrajskie litery. W 1982 r. wydała album fotograficzny Czas kamieni, w którym przedstawiła żydowską sztukę nagrobną głównie z terenów wschodniej Polski. Od wielu lat zajmuje się wycinanką, którą łączy z kolażem, frotażem i fotografią. Prowadzi warsztaty wycinanki i kaligrafii hebrajskiej. Jest członkiem The Guild of American Papercutters. Drzewo Życia jest jednym z najważniejszych symboli, który pojawia się w jej pracach.
  Wstęp wolny

 • 13.30 - warsztaty "Wycinanka żydowska: Drzewo Życia" - prowadzenie: Monika Krajewska / Obowiązują zapisy: zapisy@centrumdialogu.com Miejsce: Mediateka MeMo (ul. Moniuszki 5)

  Obowiązują zapisy: zapisy@centrumdialogu.com (w tytule maila prosimy podać temat spotkania) Uczestnicy warsztatów powinni uczestniczyć również w wykładzie, tel. 42 636 38 21, 506 155 911
  Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Ich twórcy łączyli symbole żydowskie, takie jak menora, korona i lwy, z motywami sztuki europejskiej i lokalnej. Wycinanki tworzyli też Żydzi z Włoch, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ludowa wycinanka żydowska zanikła, ale po latach stała się inspiracja dla artystów i odrodziła się – już w innej formie. Podczas prezentacji uczestnicy zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, a podczas warsztatów wykonają własną wycinankę.

 • 15.00 - „Drzewo życia" tom III (czyta Kamila Selwerowicz) - odsłuch fragmentów powieści Chavy Rosenfarb zrealizowanych we współpracy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Radiem Łódź (200 min.) Miejsce: Mediateka MeMo (ul. Moniuszki 5)

  Wstęp wolny.
  „Drzewo życia” – to monumentalna powieść o Łodzi, a przede wszystkim o łódzkim getcie, które Chava Rosenfarb sama przeżyła. To również opowieść o ludziach, których autorka znała i o wydarzeniach, których była świadkiem. Trylogia obejmuje lata 1939-1944. Nagranie pochodzi z ostatniego, trzeciego tomu, i przybliża okres od 1942 roku do likwidacji getta w 1944 roku. Mimo, że Rosenfarb obrazuje czas nienawiści, pogardy i śmierci, książka niesie przesłanie pokoju i miłości.

 • 18.00 – Inauguracja Roku Chavy Rosenfarb w Łodzi. „Chava Rosenfarb i inne pisarki jidysz" - wykład prof. Joanny Degler (Uniwersytet Wrocławski) Miejsce: Mediateka MeMo (ul. Moniuszki 5)

  Joanna Degler - literaturoznawczyni, tłumaczka języka jidysz związana z Zakładem Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i twórczością kobiet. W 2005 r. wydała książkę „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna”. W 2010 r. ukazał się zredagowany przez nią tom „Nieme dusze. Kobiety w kulturze jidysz”. Od 2015 r. wchodzi w skład zespołu redaktorów i tłumaczy powieści Rosenfarb wydawanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelamana w Łodzi.

 • 21.00 - "Ramblings through Inner Continents: About Chava Rosenfarb on her Hundredth Anniversary" - rozmowa z Goldie Morgentaler (profesor literatury na uniwersytecie w Lethbridge, tłumaczka na język angielski utworów Rosenfarb) i Abrahamem Morgentalerem (emerytowanym lekarzem) - dziećmi pisarki. Prowadzenie: Joanna Podolska, John Crust. Rozmowa w języku angielskim w formule on-line. Zapisy: chava@centrumdialogu.com

10 lutego / piątek

 • 11.00 "Drzewo Życia, czyli ABC poszukiwań genealogicznych" – warsztaty genealogiczne Miejsce: Archiwum Państwowe w Łodzi, pl. Wolności 1 (sala konferencyjna)

12 lutego / niedziela

 • 11.00 - „Miasto Łódź wyglądało jak statek o tysiącu kominów. Spacer śladami Chavy Rosenfarb". Prowadzenie: Łódzki Szlak Kobiet. Start: ul. Kilińskiego 4

Więcej informacji:

ELEMENTARZ EMPATII Z NOMINACJĄ!

Wystawa Centrum Dialogu ELEMENTARZ EMPATII jest nominowana do Energii Kultury Telewizja TOYA. Głosować można do 10 lutego, do godziny 12.00: https://tvtoya.pl/ankieta/8
Prosimy o głos! Głos oddać można raz na dobę!

Wystawa „Elementarz empatii” to opowieść o tym, że nasza postawa na co dzień ma wpływ na relacje i rozwój człowieka. O tym, że każdy z nas może zdobyć supermoc empatii i na swój sposób zmieniać świat na lepsze. Wystawa powstała w ramach obchodów ROKU ALINY MARGOLIS-EDELMAN.