Bella Szwarcman-Czarnota: Kobiety w Torze: Chana

Ilustracja: Chardon-Wittmann, Rebecca and Eliezer at the well

Ilustracja: Chardon-Wittmann, Rebecca and Eliezer at the well

Źródło: Austriackie Forum Kultury

Wykład, Bella Szwarcman-Czarnota:Kobiety w Torze

  • 10.01.2023 (wt.), godz. 18:00
  • Po polsku
  • ON-LINE:
  • ZOOM:

W nowym cyklu będziemy rozmawiać o kobietach bezpłodnych w Torze i postawach ich mężów. Okres nowego roku żydowskiego to czas, w którym czyta się teksty mówiące o tym, jak Bóg „wspomina na kobiety” bezpłodne. Wynika z nich jasno, że zarówno bezpłodność, jak i poczęcie są narzędziem Boskiej Opatrzności.

Pierwszy wykład dotyczył Sary – żony Abrahama, Racheli – żony Jakuba i Chany – żony Elkany. W następnym pojawią się inne kobiety bezpłodne: Rebeka, bezimienna matka Samsona, a także kobieta z Szunam.

Przed nami druga część cyklu poświęconego biblijnym kobietom bezpłodnym, które po latach oczekiwania i modlitw urodziły dzieci – synów. Będziemy mówić o Chanie, matce Samuela, a także o bezimiennej kobiecie, określanej jako żona Manoacha, matka Samsona. Obie były kobietami o wyjątkowych cechach charakteru, świadomymi w swoim dążeniu do celu i konsekwencji działania.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego „Midrasz”.

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie