Inny - nie znaczy gorszy! Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie

Źródło: gostyńska.pl

Autor: Agata Fajczyk

Społeczność Szkoły Podstawowej w Daleszynie obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji odbył się krótki apel, następnie uczniowie przeszli przez wieś, niosąc transparenty z hasłami, wyjaśniającymi czym jest tolerancja i jak zachowuje się człowiek tolerancyjny.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. W efekcie kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat zasad tolerancji.

Lidia Jakubiak, pedagog w szkole w Daleszynie uznała, że zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16 listopada) będzie doskonałą okazją, by promować tę społeczną i osobistą postawę. Wraz z wychowankami uświadamiali lokalnej społeczności, na czym polega szacunek do odmiennych poglądów, zachowań, zainteresowań i cech innych ludzi.

 • Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy – powiedziała Lidia Jakubiak.

Biskupi anulowali nominację w parafii w powiecie gostyńskim. Kto będzie proboszczem, kto wikariuszem od sierpnia? Zagraj teraz w przeglądarce Hero Wars Market „Dino” pomiędzy zakładami w Gostyniu. Pracownicy się cieszą. A co na to mieszkańcy Czachorowa? Właściwości tego mogą pomóc spalić tłuszcz na brzuchu i biodrach Poradnia zdrowia Z balkonów znikną klimatyzatory i anteny, a z okien rolety? Do czego zmierza Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Inny - nie znaczy gorszy! Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie Opublikowano: pon, 17 paź 2022 16:01 Ostatnia modyfikacja: wt, 18 paź 2022 12:38 Autor: Agata Fajczyk

Inny - nie znaczy gorszy! Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie - Zdjęcie główne Zobacz galerię 57 zdjęć UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA: PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Olek był bezbłędny w Wielkim Teście Wiedzy Runda I należała do niego Kwiat Jabłoni w Gostyniu [FILM] Czarowali głosem i dźwiękiem Szkoła w Grabonogu z nowym Zetorem Tym razem kupili ciągnik WIADOMOŚCI Społeczność Szkoły Podstawowej w Daleszynie obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji odbył się krótki apel, następnie uczniowie przeszli przez wieś, niosąc transparenty z hasłami, wyjaśniającymi czym jest tolerancja i jak zachowuje się człowiek tolerancyjny. GostyńuczeńSzkoła Podstawowa w DaleszynietolerancjaUNESCO Międzynarodowy Dzień Tolerancji w szkole w Daleszynie Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. W efekcie kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat zasad tolerancji.

Lidia Jakubiak, pedagog w szkole w Daleszynie uznała, że zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16 listopada) będzie doskonałą okazją, by promować tę społeczną i osobistą postawę. Wraz z wychowankami uświadamiali lokalnej społeczności, na czym polega szacunek do odmiennych poglądów, zachowań, zainteresowań i cech innych ludzi.

 • Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy – powiedziała Lidia Jakubiak.

Uczniowie szkoły w Daleszynie z transparentami wyszli na ulicę Uczniowie z daleszyńskiej szkoły przygotowali transparenty i tablice z hasłami, dotyczącymi tolerancji oraz szacunku. Wykorzystali je, maszerując przez wieś, by pokazać mieszkańcom, że człowiek tolerancyjny to taki, który w życiu kieruje się mottem „Każdy inni, wszyscy równi”. Dzieci i młodzież uświadamiali lokalną społeczność, że tolerancja to zachowanie i cecha, która mieści w sobie: cierpliwość, dobroć, wyrozumiałość, chęć pomocy, uprzejmość, zrozumienie i umiejętność współrpacy. Tolerancja nie znosi obojętności, nienawiści, pogardy, lekceważenia innych ludzi. Przypominali, że każdy człowiek zasługuje na akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię.

Co to oznacza? Człowiek tolerancyjny, a mówiąc inaczej wyrozumiały lub liberalny:

 • szanuje drugiego człowieka, żeby każdy z nas czuł się dobrze, czuł się równym
 • nie wyśmiewa się z wyglądu innych ludzi
 • szanuje upodobania i poglądy innych
 • nie krytykuje wypowiedzi innych
 • ceni drugiego człowieka
 • uważa, że każdy ma takie same prawa
 • uważa, że każdy zasługuje na przyjaźń
 • szanuje rzeczy, nie patrząc na to, kto jest ich właścicielem
 • szanuje inne kultury i zwyczaje
 • lubi świat, w którym każdy jest jedyny w swoim rodzaju
 • nie śmieje się z czyjejś inności
 • szanuje i akceptuje niepełnosprawność innych ludzi
 • szanuje zdanie innych
 • nie narzuca swojej woli innym

Piosenka Czesława Niemena mottem marszu w Daleszynie

Maszerujący przez Daleszyn uczniowie mieli zapewnioną oprawę muzyczną, by przekaz był silniejszy. Kiedy wyruszali z boiska szkolnego, zabrzmiała piosenka w wykonaniu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" - w naszym świecie wciąż mieści się wiele zła i wciąż człowiek gardzi człowiekiem.

Dziwny jest ten świat
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła
I dziwne jest to

Że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek
Dziwny ten świat
Świat ludzkich spraw

Czasem aż wstyd przyznać się
A jednak często jest
Że ktoś słowem złym
Zabija tak jak nożem
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej

I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim

Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu „Razem możemy więcej zamknijmy drzwi przed depresją – edycja II” finansowanego z programu z zakresu pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi pod nazwą „Od zależności ku samodzielności – edycja 2022” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.