20.EDYCJA FESTIWALU: "Kamera Dawida"

Festiwal Kamera Dawida

Źródło: Festiwal Kamera Dawida

FILM OTWARCIA 2022

2022-10-28-dariusz-popiela.jpeg

14 LISTOPADA RUSZA 20. FESTIWAL KAMERA DAWIDA - WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL!

Ceremonię otwarcia tej wyjątkowej jubileuszowej odsłony festiwalu uświetni warszawska premiera filmu "UKOS ŚWIATŁA" w reż. Wojciecha Szumowskiego. Pokaz odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o godzinie 20:00. Partnerem pokazu otwarcia jest Fundacja Tygodnika Powszechnego. W tym roku obchodzimy jeszcze jedną wyjątkowo ważną dla nas rocznicę – 10 lat temu Muzeum Polin stało się głównym partnerem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

„UKOS ŚWIATŁA”

Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.

Film dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tu żyli. Z imienia i nazwiska. Odpowiedni ukos światła pozwala odczytać zatarte litery na kamiennej macewie. Wysiłek włożony w zebranie opowieści lokalnych mieszkańców przywraca pamięć o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli podczas Zagłady. Zobaczymy tu niezwykłe spotkania, jak się okazuje, także i samych bohaterów filmu z nieznaną historią własnej rodziny.

Wszyscy wierzymy w siłę opowieści, która zawsze zwycięża niepamięć. Taką opowieścią jest „Ukos Światła”. Każdy bezinteresowny gest uczyniony z myślą o ofiarach Zagłady jest kolejnym krokiem w walce z niepamięcią.

Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z bohaterem, reżyserem i producentem filmu!

BOHATER FILMU DARIUSZ POPIELA

Urodzony 27 lipca 1985 roku w Krakowie. Kajakarz górski, olimpijczyk, zdobywca medali mistrzostw Polski, Europy i świata. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym. Działania Dariusza Popieli i innych, działających przy projekcie osób, do tej pory przyczyniły się do imiennego upamiętnienia kilku tysięcy żydowskich mieszkańców Podhala.

Laureat Nagrody im. Andrzeja Wajdy przyznawanej przez Fundację Kyoto-Kraków za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej i wrażliwość na problemy mniejszości oraz Nagrody POLIN za pielęgnowanie pamięci o żydowskich sąsiadach i upamiętnienie ponad pięciu tysięcy ofiar Zagłady.

REŻYSER FILMU WOJCIECH SZUMOWSKI

Urodzony w się w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Reżyser, dokumentalista i producent, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser. Wcześniej producent i reżyser dla Discovery Historia TVN i TVN, a w latach 2000-2001 szef redakcji dokumentu w TVP 2 gdzie stworzył koncepcję i wprowadził pasmo filmu dokumentalnego „Polska bez fikcji”. Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach branżowych.

BILETY SĄ JUŻ W SPRZEDAŻY!
KUP TERAZ: FILM OTWARCIA

IDEA FESTIWALU

  1. EDYCJA FESTIWALU FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ "KAMERA DAWIDA" ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 14-20 LISTOPADA 2022! Jubileuszowa 20. edycja festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. Pokazy stacjonarne planowane są w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, warszawskich kinach oraz online w całej Polsce na ogólnopolskich serwisach VOD. Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa. Wkrótce pierwsze ogłoszenia programowe i informacje o wydarzeniach specjalnych. Zapraszamy!

FESTIWAL "KAMERA DAWIDA" ISTNIEJE NIEPRZERWANIE OD 2003 ROKU

To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie.

Zespół Festiwalu od 20 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

NASZYM CELEM JEST UMOŻLIWIENIE POLSKIEJ PUBLICZNOŚCI KONTAKTU Z NAJCIEKAWSZYMI I NAJNOWSZYMI FILMAMI O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ Z CAŁEGO ŚWIATA

Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.

Podczas 19 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 600 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

ZOSTAŃ AMBASADOREM I DARCZYŃCĄ FESTIWALU!

Wspierając kulturę, inwestujemy w rozwój życia artystycznego w Polsce i Europie, budowę społeczeństwa opartego o postawy tolerancji i otwartego na wielokulturowość. Każdy uczestnik Festiwalu może stać się jego twórcą: Ambasadorem i Darczyńcą!

Przekaż dowolną kwotę darowizny na rzecz organizacji Festiwalu.

WSPIERANIE NIGDY NIE BYŁO TAK PROSTE. SPRAWDŹ KLIKAJĄC W PONIŻSZY LINK: