XV edycja Szkoły Dialogu dobiegła końca

Forum Dialogu, logo- fragment

Źródło: Forum Dialogu

Zakończyły się warsztaty i realizacja projektów w ramach XV edycji programu Szkoła Dialogu. Za nami wyjątkowy semestr pracy młodzieży. Choć oficjalne działania uczniów i uczennic zostały zakończone, a termin przesłania sprawozdań i materiałów, które powstały w ciągu ostatnich miesięcy, upłynął pod koniec czerwca, w październiku czeka nas jeszcze oficjalne podsumowanie oraz wyłonienie najlepszych projektów upamiętniających społeczności żydowskie w miasteczkach, w których pracowali uczniowie i uczennice w ramach Szkoły Dialogu w ostatnim semestrze.

2022-07-08-szkola-dialogu.png

W 2022 roku program realizowaliśmy w ramach dwóch projektów. W pierwszym z nich, realizowanym z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, wzięło udział 8 placówek oświatowych:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach,
 • Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach,
 • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Platerowie,
 • Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim,
 • Społeczny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Stanisława Moniuszki w Kudowie-Zdroju,
 • Szkoła Podstawowa im. Stefana Sarzyńskiego w Nasielsku,
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wicku,
 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach.

Uczniowie i uczennice zrealizowali wycieczki na terenie miejscowości, w których znajdują się szkoły oraz w ich okolicach. Niektóre grupy projektowe – na przykład ta z Nasielska czy Kudowy-Zdroju – zorganizowały spacer w formie gry terenowej. W kilku przypadkach młodzież zdecydowała się zaproponować oprowadzanie konkretnym, wybranym przez siebie grupom. W Wicku uczennice i uczniowie do wspólnego zwiedzania zaprosili członków i członkinie Klubu Seniora, w Platerowie – młodszych kolegów i koleżanki z piątej klasy, a w Sarnakach (po pierwszym, mniejszym spacerze) – całą szkołę!

W ramach projektów młodzież podejmowała niekiedy dodatkowe działania – w Pniewach zorganizowała warsztaty tematyczne, a w Opolu Lubelskim przygotowała wirtualną mapę. Uczniowie i uczennice angażowali się w tworzenie filmów, spotkania ze świadkami historii, współpracę z lokalnymi ekspertami, rozmowy z mediami itp. O szczegółach projektów będziemy informować przy okazji podsumowania zaplanowanego na październik 2022 roku.

W ramach drugiego projektu, współfinansowanego przez Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz osoby i instytucje wspierające nasze działania z Polski i zagranicy działały grupy z:

 • Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Montessori w Radomiu,
 • Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi Montessori-Schule we Włocławku,
 • Bursy Szkolnej w Ełku,
 • I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie,
 • Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie,
 • Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach,
 • II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu.

W swoich działaniach uczniowie i uczennice skupili się przede wszystkim na klasycznych wycieczkach, na które zaprosili swoich kolegów i koleżanki ze szkół.

Dodatkowo w Mielcu młodzież nakręciła film, który stanowi zapis najważniejszych punktów trasy, a w Dzierżoniowie i Będzinie spotkała się z lokalnymi ekspertami, którzy podzielili się swoją wiedzą i zainspirowali młodzież do dalszego działania.

W przypadku obu projektów zaangażowani uczniowie, uczennice, nauczyciele i nauczycielki z kilku szkół, jeszcze przed oficjalnym podsumowaniem programu, zadeklarowali chęć dalszej pracy i dbania o lokalne dziedzictwo żydowskie.

W okresie pandemii Szkoła Dialogu przeszła dużą zmianę dostosowującą program do pracy z uczniami i uczennicami w trybie zdalnym lub hybrydowym. Przed nami kolejna duża zmiana formuły programu. Będziemy o niej informować!

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Projekt współfinansowany przez Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz osoby i instytucje wspierające nasze działania z Polski i zagranicy.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.