Czytelnia POLIN online: Paweł Śpiewak "Księga nad księgami. Midrasze"

Okładka książki "Księga nad księgami. Midrasze".

Źródło: Muzeum Historii Zydów Polskich POLIN

Rozmowa na temat książki zatytułowanej "Księga nad księgami. Midrasze".

Z prof. Pawłem Śpiewakiem rozmawiać będzie Maciej Biskup. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

29 czerwca (środa), godz. 19.30
spotkanie online na Facebooku Muzeum POLIN >>
dyskusja w języku polskim

"Księga nad księgami. Midrasze" Pawła Śpiewaka to zbiór niezwykłych rozważań dotyczących pierwszej księgi Biblii, a zarazem pierwszej księgi żydowskiej Tory – Bereszit, czyli Księgi Rodzaju. Równocześnie jest to podróż przez historię Żydów i judaizmu.

"Godzinami rozmawiałem z moją matką o Biblii. Ta rozmowa trwa we mnie i gdy piszę, moim pierwszym odruchem jest zadzwonić do niej, spotkać się i chwilkę pogadać. Czuję jej nieobecność i brak dotkliwie. Od niej nauczyłem się najwięcej. Ciągle wracała do Księgi. Pragnęła ją poznać swoją mądrością, modlitwą, poetycką wrażliwością.

Midrasze bywają zarówno poważne, jak i zabawne. Niektóre rodzą się nie z potrzeby religijnej, lecz z potrzeby opowiadania i słuchania historii. Tej samej potrzeby, którą odnajdujemy w Odysei czy w «Zimowych opowieściach» Karen Blixen. Uwielbiam czytać midrasze. Bez nich suchy tekst Tory przypomina jesienne drzewo. Nabiera barwy, gęstości, głębi, gdy obrasta midraszami.

Midrasze wdzierają się w niedomówienia i w skrót, zawsze zadając sobie pytanie pierwsze: dlaczego? Pierwsze dlaczego odsyła do kolejnego. Z każdym pytaniem odsłania się inna warstwa tekstu. Aż w wreszcie pada pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Midrasz milknie. I on okazuje się bezradny. Nieskończone okazuje się znów niedostępne".

Paweł Śpiewak – socjolog, historyk idei, publicysta, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, były poseł. W latach 2011–2020 dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii "Pisarstwo religijne lub filozoficzne" za całokształt twórczości. Autor wielu książek, m.in. "W stronę wspólnego dobra" (1998), "Pamięć po komunizmie" (2005), "Żydokomuna" (2012).

Maciej Biskup – dominikanin, doktor teologii, był redaktorem naczelnym wydawnictwa "W drodze" oraz przeorem w Szczecinie. Obecnie pełni funkcję przeora w klasztorze w Łodzi. Zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem. Publikował w "W drodze", "Więzi", "Tygodniku Powszechnym". Autor książek "Zaskoczony wiarą. Między Jerychem a Jerozolimą", "Ocalić w sercu" oraz licznych konferencji na YouTubie (np. "Jezus. Żyd praktykujący").