Zbliża się VIII Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu!

Forum Dialogu  - logo

Źródło: Forum Dialogu

Forum Dialogu:

W najbliższy weekend odbędzie się VIII Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu. Po dwóch latach przerwy spotkamy się znów w licznym gronie aktywistów i aktywistek, ekspertów i ekspertek, naukowców i naukowczyń oraz członków i członkiń zespołu Forum. Będzie to także okazja do poznania osób, które niedawno dołączyły do sieci Liderów Dialogu. Czeka nas seria rozmów, paneli dyskusyjnych, wykładów eksperckich i warsztatów. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z dotychczasowych konferencji na naszej stronie.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z dotychczasowych konferencji na naszej stronie.

Ocalały z Zagłady Leon Weintraub odwiedził Forum Dialogu

W maju spotkaliśmy się w naszym biurze z wyjątkowym gościem – odwiedził nas Ocalały z Zagłady Leon Weintraub, który od lat wspiera program Szkoła Dialogu. Od 1991 roku pracuje na rzecz przywracania pamięci o żydowskiej społeczności Dobrej – rodzinnej miejscowości jego matki. W ten sposób nawiązał kontakt z uczniami i uczennicami oraz nauczycielami i nauczycielkami z Zespołu Szkół imienia Henryka Sienkiewicza w Dobrej i teraz wspólnymi siłami dbają o żydowską historię miasta.

W 2021 roku Leon Weintraub był honorowym gościem naszej wirtualnej Gali Szkoły Dialogu i nagrał specjalne przesłanie dla uczestniczącej w wydarzeniu młodzieży.

O spotkaniu z Leonem Weintraubem można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Pomagamy przywracać żydowską przeszłość Nasielska

2022-06-10-zydowska-przeslosc-nasielska.jpg

W maju towarzyszyliśmy wieloletniemu Przyjacielowi Forum i autorowi „Three Minutes in Poland: Discovering a Lost World in a 1938 Family Film”, Glennowi Kurtzowi, a także Biance Stigter, reżyserce „Trzech minut zawieszonych w czasie” oraz grupie potomków nasielskich Żydów w wydarzeniach, które były kulminacją ponad dekady starań o przywrócenie pamięci o żydowskiej historii Nasielska.

Wizyta zaczęła się uroczystą premierą „Trzech minut” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, następnie goście wzięli udział w odsłonięciu pomnika „Brama Pamięci” na nasielskim cmentarzu żydowskim, któremu towarzyszył artystyczno-edukacyjny program przygotowany przez młodzież, między innymi uczniów i uczennice Szkoły Dialogu. Po uroczystości odbył się pokaz filmu w kinie „Niwa”, które funkcjonuje nieprzerwanie od czasów przedwojennych. Ostatnim wydarzeniem wizyty był wieczór spędzony w towarzystwie polskich Przyjaciół Forum.

Więcej o wizycie i filmie „Trzy minuty zawieszone w czasie” można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Otwarcie wystawy w ramach projektu Sagi Grybów „Wykorzenieni/Ukorzenieni”

2022-06-10-saga-grybow.png

Jednym z projektów dofinansowanych w ramach naszego konkursu grantowego jest projekt „Wykorzenieni/Ukorzenieni” stowarzyszenia Saga Grybów, którego założycielem jest Kamil Kmak z sieci Liderów Dialogu. Projekt ma na celu przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Grybowa sztukę potomków Ocalałych z Zagłady grybowian. Jego częścią jest wystawa, której otwarcie odbędzie się 18 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie. Jej plenerowa część będzie dostępna przez całe lato w grybowskim Parku Miejskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą lekcje historii, warsztaty artystyczne i rozważania dotyczące korzeni i wykorzenienia.

Jeden z warsztatów przeprowadzi Leela Corman, wnuczka Ocalałego z Zagłady Mendla Lipczera z Grybowa, której komiks „You Are Not a Guest” będzie można zobaczyć na wystawie. Komiks dotyczy wizyty Leeli Corman w Polsce, podczas której wzięła ona udział w odsłonięciu imiennego pomnika upamiętniającego 1770 Żydów z getta w Grybowie. Upamiętnienie to było zorganizowane przez Kamila Kmaka i Dariusza Popielę w ramach projektu „Ludzie, nie liczby – Grybów”.

Zachęcamy do przeczytania i obejrzenia komiksu oraz do zapoznania się z informacjami o wystawie na naszej stronie.