Czytelnia POLIN online: "Siłą wyciągnięci z bunkrów"

"Siłą wyciągnięci z bunkrów" - okładka

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich

Rozmowa na temat książki pt. "Siłą wyciągnięci z bunkrów".

Z Tomaszem Zyśką rozmawiać będzie Agaton Koziński. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

13 kwietnia 2022 (środa), godz. 19.30
transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
dyskusja w języku polskim

Twórczość Tomasza Zyśki stanowi niezwykłą podróż w czasoprzestrzeni i rzetelne przedstawienie nieznanych losów ludzi, po których została wyłącznie fotografia.

Reportaż Tomasza Zyśki odkrywa tajemnice wojennej przeszłości, a także porusza bolesne i jednocześnie fascynujące kwestie, dotyczące sposobów walki o przetrwanie osób żyjących na co dzień w getcie warszawskim.

Najmocniej jednak autor skupia się na ludziach, zagłębiając się w ich historie indywidualne i rodzinne, przywracając o nich pamięć. Przenosi czytelnika nie tylko do getta warszawskiego w ostatnich dniach istnienia, ale też do przedwojennej Warszawy, sielskiego Kraju Sudeckiego czy odległej Palestyny. Książka stanowi także opis tragicznej historii Żydów i Polaków, ukrywających się przed nazistami w Warszawie, w okresie 1939-1945.

Tomasz Zyśko – z wykształcenia ekonomista, zawodowo odpowiedzialny za zarządzanie sieciami sprzedaży w wielu instytucjach polskiego sektora finansowego. Wychowany w Lublinie, zaś od roku 2000 związany także z Warszawą. Pasjonat starej architektury, dokumentów z przeszłości, pieców kaflowych i maszyn do pisania. Udanym debiutem literackim Tomasza Zyśki jest książka "Siłą wyciągnięci z bunkrów". To wnikliwa analiza sekretów najsłynniejszego zdjęcia z powstania w warszawskim w getcie.

Agaton Koziński – zastępca red. naczelnego "Wszystko Co Najważniejsze". Red. naczelny "Piękno historii". Wcześniej pracował w "Polska The Times", redakcji zagranicznej PAP oraz tygodniku "Wprost". Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.