Patriarcha Bartłomiej w Warszawie

Patriarcha Bartłomiej

Źródło: Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

Komunikat Kancelarii Metropolity

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski informuje, iż w dniach 28-29 marca 2022 roku w Polsce, przebywać będzie Jego Świątobliwość Patriarcha Konstantynopolitański Bartłomiej.

Spotkanie z wiernymi odbędzie się 28 marca (poniedziałek) o godzinie 9.30 w świątyni pw. Jana Klimaka na warszawskiej Woli oraz o godzinie 17.00 w świątyni pw. św. Sofii-Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej 56.

Patriarcha Bartłomiej w Polsce – niektóre szczegóły wizyty

Źródło: eKAI, 25.03.2022.

Patriarcha Bartłomiej przylatuje do Polski wieczorem 27 marca na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Zamierza przede wszystkim spotkać się z uchodźcami z Ukrainy oraz społecznością prawosławną na czele z metropolitą Sawą. Patriarcha odwiedzi w Warszawie m. in. grób metropolity Dionizego Waledyńskiego i prawosławną cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej na Ursynowie. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji planowane jest spotkanie z uchodźcami przebywającymi w prawosławnym klasztorze w Jabłecznej przy granicy polsko-białoruskiej.

Rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Łukasz Leonkiewicz przedstawia niektóre szczegóły wizyty, które są jeszcze oficjalnie nie potwierdzone.

„Planowane jest odwiedzenie przez patriarchę grobu metropolity Dionizego Waledyńskiego, który w 1924 roku otrzymał dla Polskiego Kościoła Prawosławnego tomos o autokefalii, czyli dokument niezależności. Grób metropolity Dionizego znajduje się na cmentarzu przy cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli. Bartłomiej będzie także wizytował cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej na Ursynowie, gdzie 28 marca (w poniedziałek) o godz. 17.00 odbędzie się wspólna modlitwa i spotkanie z wiernymi. W grudniu 2015 roku podczas wizyty w Polsce patriarcha Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę tej cerkwi”, mówi ks. Leonkiewicz.

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej będzie gościł w Polsce na zaproszenie prezydenta Polski Andrzeja Dudy, aby „pobłogosławić, pocieszyć i dodać otuchy licznym uchodźcom ukraińskim, którzy znaleźli w Polsce schronienie z powodu inwazji Rosji zarządzonej przez Putina”. Taki jest główny cel wizyty. Do zaproszenia dołączył Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny na czele z metropolitą warszawskim i całej Polski, Sawą.

Patriarcha przyleci do Warszawy w niedzielę 27 marca wieczorem, ok. godz. 18.00. Przywita go metropolita Sawa, który wraz z duchownymi Cerkwi Prawosławnej będzie towarzyszył Patriarsze także podczas kolejnych dni.

„Każda wizyta Patriarchy Bartłomieja jest dla nas wizytą Kościoła-Matki. My jako Kościół Prawosławny w Polsce witając Patriarchę Bartłomieja zawsze mamy wrażenie, że spotykamy się z kimś, kto dał naszemu polskiemu prawosławiu samodzielność i możliwość swobodnego funkcjonowania w ramach Rzeczypospolitej. Nasz Kościół prawosławny uzyskał niezależność kościelną w 1924 roku od Patriarchatu Konstantynopola. Jeżeli oczekujemy czegoś od Patriarchy, to ojcowskiego wsparcia, rozmowy oraz realnego spotkania w tej trudnej sytuacji wojny na Ukrainie i wobec stosunku do wojny Patriarchatu Moskiewskiego” – mówi ks. Leonkiewicz.

Aby spełnić życzenie patriarchy Bartłomieja spotkania się z uchodźcami ukraińskimi, zaplanowano wizytę w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie, gdzie znalazły schronienie i otrzymały pomoc rodziny uchodźców z Ukrainy. Prawdopodobna jest też wizyta w klasztorze w Jabłecznej, który jest położony przy samej granicy polsko-białoruskiej i gdzie znalazło schronienie 30 rodzin ukraińskich uchodźców. Możliwe jest odwiedzenie innych ośrodków pomocy dla uchodźców.

Poza spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą, patriarcha spotka się z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski.

Na razie nie ogłoszono szczegółowego programu wizyty.


Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł „patriarchy ekumenicznego”, co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba Patriarchy – Fanar – znajduje się w Stambule.