Wszystkie odcienie historii: edycja online

Projekt  Wszystkie odcienie historii - witryna

Źródło: POLIN

Od listopada do marca, w każdą drugą niedzielę miesiąca cykl webinarów, prowadzonych przez przewodniczki i przewodników Muzeum POLIN.

Webinaria 2022:

Zoom na żydowską codzienność

Jakie są role mężczyzny i kobiety w religijnej rodzinie żydowskiej? Czym różnią się przepisy religijne od codziennej praktyki i czy zmieniły się na przestrzeni wieków? Co robi Żydówka w synagodze? Czy pobożny żydowski mężczyzna zajmuje się domem? Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Wszystkie odcienie historii: edycja online”.

Podczas webinaru wspólnie udamy się na wirtualny spacer po fragmentach wystawy stałej Muzeum POLIN. Jak przez dziurkę od klucza zajrzymy do religijnego żydowskiego domu, gdzie poznamy codzienność żydowskich rodzin oraz dowiemy się, jak obchodzą ważne uroczystości. Sprawdzimy, jak wygląda wchodzenie żydowskich chłopców i dziewcząt w role, które przyjdzie im pełnić w dorosłym życiu. Porozmawiamy o kojarzeniu małżeństw, ślubie oraz religijnych obowiązkach kobiety i mężczyzny.

Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz

  • 13 marca (niedziela), godz. 17.00.

Kobiety, które podążały za marzeniami

ostatni webinar z cyklu "Wszystkie odcienie historii: edycja online". Tym razem nasze spotkanie będzie poświęcone czterem kobietom: Helenie Deutsch, Róży Luksemburg, Helenie Rubinstein i Sarze Szenirer, które postanowiły, że zrobią wszystko, żeby ich marzenia stały się rzeczywistością.

Psychoanalityczka, rewolucjonistka, business woman i pedagożka. Cztery różne kobiety. Co je łączy? Determinacja, z jaką dążyły do wytyczonych sobie celów. Podczas webinaru przyjrzymy się bliżej ich życiorysom. Trzy z nich porzuciły świat żydowskiej tradycji, tylko czwarta pozostała mu wierna. Jednak fakt wychowania w świecie żydowskich wartości oddziaływał na życiowe wybory wszystkich naszych bohaterek, podobnie jak czynniki związane z sytuacją społeczno-polityczną Żydów w XIX i XX wieku.

W czasie spotkania podyskutujemy o tym, jak na losy naszych bohaterek wpłynęła przynależność do żydowskiej mniejszości i jak, będąc kobietami, łamały kulturowe tabu i walczyły o swoją pozycję w polityce, biznesie czy nauce, a więc dziedzinach życia uważanych wówczas za domenę mężczyzn.

Mamy nadzieję, że zachęcimy uczestniczki i uczestników spotkania online również do refleksji nad własnym życiem i zadania sobie pytań: jakie są moje kulturowe korzenie? Jakie okoliczności miały wpływ na moje życie? Co osiągnąłem/ osiągnęłam? Do czego aspiruję i dążę?

Prowadzenie: Katarzyna Jakubowicz

Bilety:

  • 15 zł/os.
  • Miejsce: Zoom.
  • Liczba miejsc ograniczona.
  • UWAGA: Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania webinaru przy niewystarczającej liczbie sprzedanych biletów.

"Wiosną i latem spotykaliśmy się w przestrzeni miejskiej. Jesienią i zimą chcemy kontynuować rozmowy o wszystkich odcieniach polsko-żydowskiej historii w formie spotkań online. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem platformy Zoom zechcą Państwo gościć nas w swoich domach. Kameralny charakter spotkań da Państwu możliwość nieskrępowanego zadawania pytań i dzielenia się własnymi przemyśleniami."

Już w listopadzie proponujemy wspólne odkrywanie, jak zmieniał się Muranów – dzielnica Warszawy, w której dziś znajduje się siedziba Muzeum POLIN, a która niegdyś była domem najliczniejszej żydowskiej społeczności w Europie.

W grudniu porozmawiamy o stereotypach na temat Żydów i ich historycznych źródłach. Zastanowimy się, skąd wzięło się przekonanie, że Żydzi są specjalistami od pieniędzy albo mit o tym, że do celów obrzędowych potrzebują krwi chrześcijańskiego dziecka.

W styczniu, nawiązując do trwającej wystawy malarstwa Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż", przyjrzymy się z bliska polskiemu krajobrazowi. Idąc tropem pytań, które stawia sobie artysta, podyskutujemy o tym, co przestrzeń, która nas otacza, mówi o naszej pamięci bądź próbach zapomnienia o przeszłości.

W lutym natomiast zajrzymy przez dziurkę od klucza do domu żydowskiego. Przyjrzymy się, jak wygląda rola kobiety i mężczyzny w ortodoksyjnej rodzinie, jakie rytuały towarzyszą wchodzeniu w dorosłe życie chłopców i dziewcząt, jak przebiega ceremonia ślubna i jak kojarzy się małżeństwa.

Na koniec, w marcu, poznamy sylwetki wybitnych Żydówek – kobiet, które przełamywały stereotypy dotyczące swojego miejsca w społeczeństwie i działając na różnych polach – w polityce, biznesie, nauce – zmieniały świat.