Czytelnia POLIN online: Michał Wójcik "Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady"

Michał Wójcik "Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady" - okładka

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich

Pierwszym gościem Czytelni POLIN online w 2022 roku będzie Michał Wójcik, autor książki "Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady". Rozmowę poprowadzi dr Krzysztof Persak. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

12 stycznia 2022 (środa), 19.30
transmisja na stronie Muzeum POLIN na Facebooku >>
dyskusja w języku polskim

W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej. Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, "szli jak barany na rzeź". Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. We wszystkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów. Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet – żydowskich bohaterek.

Dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i bardzo dobrze ocenianej "Treblinki’43", przedstawia w swoim intrygującym stylu te mało znane fakty. Nie mniej interesujące są wątki poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz kontrowersyjna kwestia pomocy Żydom ze strony AK i struktur państwa podziemnego.

Michał Wójcik – dziennikarz i historyk. Scenarzysta programów i filmów historycznych. Współpracował z History, Discovery Historia i Canal+. Współautor wywiadów rzek z bohaterami drugiej wojny światowej: Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem, członkami warszawskiego Kedywu, oraz Lucjanem Wiśniewskim, oficjalnym likwidatorem wrogów Państwa Podziemnego. Monografia "Treblinka’43" zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2018 r. i została przetłumaczona na kilka języków.

Krzysztof Persak – historyk, pracownik Działu Naukowego Muzeum POLIN i Instytutu Studiów Politycznych PAN. Autor i redaktor monografii, prac zbiorowych i zbiorów dokumentów dotyczących systemu komunistycznego w Polsce, aparatu represji, stosunków polsko-sowieckich, historii harcerstwa oraz stosunków polsko-żydowskich.