Uwaga‼️ To dzieje sie naprawdę!!

W Krościenku nad Dunajcem na cmentarz wróciło kilkadziesiąt fragmentów macew.

Żródło: Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers

Kończymy rok wspaniałą informacją.

W Krościenku nad Dunajcem na cmentarz wróciło kilkadziesiąt fragmentów macew.

Na każdym kamieniu na fotografii są napisy. Po obejrzeniu znaleziska wiemy póki co o macewach pisanych w języku hebrajskim, polskim, niemieckim. Wiele posiada symbole koron, ptaków, świeczników.

W 2018 roku na niemal pustym cmentarzu realizowaliśmy projekt Ludzie, nie liczby gdzie upamiętniliśmy 256 ofiar Zagłady z imienia i nazwiska. Na cmentarzu w oryginalnym miejscu zachowała się tylko jedna macewa. Pustka była jednym z powodów realizacji projektu na tym cmentarzu.

Odkrycie takiej ilości macew to wspaniała informacja dla odtworzenia losów przedwojennych mieszkańców Krościenka nad Dunajcem. Dziękujemy osobie, która pragnie pozostać anonimowa za kontakt i współpracę. Po upamiętnieniu w Krościenku usłyszałem od jednej z osób szczerą wypowiedź: ".. zrobiliście kawał nikomu niepotrzebnej roboty..." Jednak okazuje się potrzebnej a projekt owocuje wspaniałymi momentami jak powrót po prawie 80 latach na cmentarz nagrobków dawnych mieszkańców Krościenka nad Dunajcem.

Dziękuję Panu wójtowi gminy Krościenko nad Dunajcem za pomoc przy przewożeniu znaleziska na miejsce.

Dziękuję Jakubowi Dydzie za wspólne działanie. Czeka nas masa pracy w 2022 roku.

Bo każdy miał imię....

Fundacja Rodziny Popielów „Centrum” powstała w 2018 roku z inicjatywy Dariusza Popieli, sportowca, olimpijczyka, medalisty mistrzostw Świata i Europy, wieloletniego reprezentanta Polski w kajakarstwie slalomowym.

Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.

Jako członkowie i członkinie Fundacji chcemy inspirować i wspierać działania na rzecz rozwoju tolerancji i poszanowania godności ludzkiej.

Bardzo ważne jest dla nas także wspieranie i promowanie inicjatyw mających na celu rozwój intelektualny, kulturowy, społeczny, w tym działań na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej społeczeństwa i rozwoju sportu kwalifikowanego. Jednocześnie pozostajemy zaangażowani w działalność charytatywną, którą członkowie zarządu Fundacji realizują od lat a teraz postanowili połączyć siły w celu zwiększenia efektywności pomocy.