Diakon Halina Radacz: Maria z Józefem byli uchodźcami. Byli wykluczeni.

Dk. Halina Radacz

Źródło: TVN24

Raczej życzę spokojnych świąt, a nie wesołych. Sytuacja jest niewesoła. Kwestia zgonów, chorób, ograniczeń, niemożności spotkania, więc to nie będą wesołe święta rodzinne. Sytuacja w kraju też nie jest ciekawa, więc pytanie, czy mamy się z czego cieszyć – powiedziała w programie "Bez polityki" Halina Radacz, diakon Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W rozmowie z Piotrem Jaconiem tłumaczyła, że "tak naprawdę Maria z Józefem byli w pewnym sensie uchodźcami, bo nie było dla nich miejsca". - Byli trochę wykluczeni, nie mieli gdzie się schronić. Znaleźli schronienie w grocie, zimnej, ciemnej.

To może trochę nam przypomina tych ludzi, którzy dziś chronią się w lesie, po ciemku. To dotyczy tych, którzy wiedzą, o co chodzi w tych świętach – podkreśliła.

  • Są osoby, które głoszą teorie, przedstawiając tych uciekinierów i uchodźców jako ludzi złych, pozbawionych człowieczeństwa, którzy chcą kraść. Ja się pytam o wiarę tych ludzi. Czy oni mają prawo mówić o sobie, że są ludźmi wiary? Ponieważ to, co głoszą jest sprzeczne z przesłaniem ewangelii – oceniła.

Mówiła, że "każdy jest za siebie odpowiedzialny". - Każdy z nas płaci w swoim życiu za to, co robi. To nie chodzi o szukanie zemsty, chodzi o to, że nie można kogoś na siłę uszczęśliwiać, ani wiedzą, ani dostrzeganiem rzeczy trudnych – stwierdziła.

Radacz zdradziła, że miewa kryzysy wiary. - Bywają ciężkie dni, trudne. Kilka razy w życiu chciałam zostawić wszystko, pójść uczyć w szkole i dać sobie spokój, ale zawsze było coś, co mnie trzymało. To były takie momenty, że traciłam nadzieję, że da się coś zmienić w moim własnym Kościele, jeżeli chodzi na przykład o pozycję kobiet. Nie sama, ale jednak zmieniłam swój Kościół – przyznała.

Dk. Halina Radacz

Uhonorowana nagrodą im. ks. Indrzejczyka 2019-2021 przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów

Duchowna luterańskadiakon Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, działaczka ekumeniczna, kierownik Redakcji Ekumenicznej TVP.

  • Studiowała teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii teologicznej, ordynowana na duchowną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 1997, swoją służbę pełniła w parafiach Sopot, Działdowo, Olsztynek. W tym czasie współpracowała ze Stowarzyszeniem Kulturowym Borussia, jest współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. Od ponad 20 lat prowadzi jako duszpasterz Parafię Ewangelicką w Żyrardowie, a od 5 lat także w Rawie Mazowieckiej.
  • W swojej pracy parafialnej stara się otwierać na lokalną historię i społeczność, organizując wystawy, koncerty (np. Manfreda Lemma – propagatora krakowskiej muzyki żydowskiej – jidysz) oraz projekty mające na celu promowanie postaw otwartości i akceptacji dla mniejszości wyznaniowych i narodowych, oraz wkład mniejszości w tworzenie polskiej i europejskiej kultury.
  • Od 20 lat uczestniczy w marszach modlitwy po terenie Warszawskiego Getta, które organizowane są w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie. W miarę możliwości uczestniczy w seminariach organizowanych przez Forum Dialogu, Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
  • Ponieważ poza pracą parafialną od ponad 20 lat jest także redaktorką pracującą w Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP, uczestniczyła w wielu programach dotyczących dialogu polsko-żydowskiego, w tym także reportażu pokazującego ważność wspólnych modlitw chrześcijańsko – żydowskich w Getcie Warszawskim.
  • Uczestnicząc w różnych publicystycznych programach telewizyjnych (TVN) opowiada się zawsze za wzajemną akceptacją i szacunkiem oraz dostrzeganiem bogactwa płynącego z różnorodności tradycji religijnych i kulturowych.