Konferencja prasowa Grupy Granica i Klubu Inteligencji Katolickiej

Policja przed punktem KIK na granicy

Policja przed punktem KIK na Podlasiu

Źródło: Grupa Granica

Konferencja prasowa KIK i Grupy Granica

po interwencji Policji w Punkcie Interwencji Kryzysowej KIK na Podlasiu.

Grupa Granica <<<

Grupa Granica (GG) to ruch społeczny sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. Pomagamy migrantkom i migrantom przymusowym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, oraz monitorujemy przypadki łamania praw człowieka. Ruch tworzą aktywiści i aktywistki z całej Polski, w tym także mieszkanki i mieszkańcy terenów przygranicznych, oraz stale powiększająca się grupa organizacji społecznych.

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie

Krótka Historia Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie powstał na w październiku 1956 roku. Skupia inteligencję pragnącą w sposób świadomy przeżywać swe powołanie ludzi świeckich. Jest niezależny od władz państwowych, jak i od hierarchii kościelnej. Nie opowiada się też za żadną opcją polityczną, podejmuje jednak systematyczną refleksję nad kulturą zachowań społecznych i politycznych.

Jego podstawą ideową są nurty katolicyzmu społecznego i intelektualnego zakorzenione w przedwojennym środowisku Odrodzenia, w duchu dzieła Lasek, w personalizmie chrześcijańskim, w perspektywie II Soboru Watykańskiego, a przede wszystkim w poczuciu odpowiedzialności ludzi świeckich za Kościół i za świat oraz w postawie ekumenicznej. Tradycja Klubu łączy bardzo mocno poszukiwanie dwóch wartości społecznych: dobra wspólnego oraz duchu dialogu i wzajemnego szacunku.
/Więcej/

Czytaj, słuchaj i ogądaj więcej

Policja weszła w nocy do punktu Klubu Inteligencji Katolickiej przy granicy

Onet Białystok 16 grudnia 2021.

Wybrane materiały dotyczące sytuacji na granicy i Grupy Granica

Kryzys humanitarny na pograniczy polsko-białoruskim

Raport Grupy Granica

Kalendarium

Konferencje prasowe

  • 23 września 2021 - Polskie Forum Migracyjne Jesteśmy po konferencji prasowej Grupy Granica,
    Udział wzięli Janka Ochojska, Elmi Abdi z Fundacja dla Somalii i Marta Górczyńska z Helsińska Fundacja Praw Człowieka/Grupa Granica. Posłuchajcie i przeczytajcie. Ogłaszamy STAN KRYZYSU HUMANITARNEGO
    Elmi Abdi: “Moja wędrówka z Somalii do Polski trwała 5 lat. Samolotem można pokonać tę drogę w 12 godzin. Byłem na tej samej granicy, na której są teraz uchodźcy. Próbowałem wiele razy ją przekroczyć, spędziłem w tym samym lesie ponad 20 dni. Bardzo mi przykro, że musiało tam dojść do tragedii, że są już ofiary śmiertelne. Ci ludzie zmarli w taki banalny sposób - zamarznięci, wygłodzeni. Nikt ich nie próbował pytać o to, dlaczego uciekli ze swojego kraju. I już się tego nie dowiemy - bo ci ludzie nie żyją.”
    Marta Górczyńska: “W tym momencie w strefę powinni wejść lekarze, powinny wejść służby pomocowe, powinien wejść ktokolwiek, kto jest w stanie tych ludzi uratować. Bo jeżeli nie, gdy wreszcie się skończy stan wyjątkowy, zastaniemy tam masowy grób.”.
  • 12 listopada 2021 - Newsweek: Grupa Granica na konferencji w lesie: „Apelujemy o pomoc, nie przemoc”