Bella Szwarcman-Czarnota: „Dzielną niewiastę któż znajdzie“

Wykład z cyklu „Księga Przysłów“

Jochebed

Foto: Pedro Américo, Mosés e Jocabed, 1884, CC.

Źródło: Austiackie Forumn Kultury

Bella Szwarcman-Czarnota: „Dzielną niewiastę któż znajdzie“
Wykład z cyklu „Księga Przysłów“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Podczas trzeciego spotkania poświęconego hymnowi z Przypowieści Salomona zajmiemy się kolejnymi postaciami żeńskimi tradycyjnie przypisanymi do kolejnych wersetów: Batią, córką faraona, Miriam, siostrą Mojżesza i Arona, oraz Jochebed – matką Miriam. Wszystkie te trzy kobiety połączyło ważne zadanie – ochronić życie tego, który miał w przyszłości wyprowadzić lud Izraela z niewoli egipskiej i doprowadzić do Ziemi Obiecanej.

Zatrzymamy się nad fragmentami Księgi Wyjścia, ale też pomówimy o wątkach z życia tych trzech kobiet, które rozwinięte zostały w midraszach. Od wszystkich bohaterek Pochwały dzielnej niewiasty mamy się czegoś nauczyć. A więc co mówią nam Batia, Miriam i Jochebed? I czy przemawiać mają tylko do kobiet?

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".

14.12.2021 (wt.), 18:00
Po polsku
ON-LINE: