Biskupi, rabin i mufti do prezydenta: „Nie możemy pogodzić się..."

„Nie możemy pogodzić się z tym, że na naszych oczach rozgrywa się taka tragedia”

Kurdyjska rodzina z Iraku z siedmiorgiem dzieci (najmłodsze ma pięć miesięcy) spędziła w lesie 20 dni, osiem razy była wypychana na Białoruś. Twierdzili, że białoruscy żołnierze bili ich i st

Kurdyjska rodzina z Iraku z siedmiorgiem dzieci (najmłodsze ma pięć miesięcy) spędziła w lesie 20 dni, osiem razy była wypychana na Białoruś. Twierdzili, że białoruscy żołnierze bili ich i straszyli psami. Na zdjęciu: w lesie w pobliżu Narewki czekają na... (Fot. Wojtek Radwański / AFP / East News / AFP)

To, co dzieje się na granicy, narusza drastycznie prawa i boskie, i ludzkie

– zaznaczają bp Krzysztof Zadarko, bp Jerzy Samiec, rabin Michael Schudrich i mufti Tomasz Miśkiewicz w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło: "Więź"

10 grudnia 2021.

Duchowni trzech wyznań – bp. Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP – napisali list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Jego treść udostępniła wczoraj na Facebooku Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.

W datowanym na 8 listopada tekście duchowni przyznają, że nie mogą się pogodzić z tym, iż na granicy rozgrywa się katastrofa humanitarna, zaś „to, co dzieje się na granicy, narusza drastycznie prawa i boskie, i ludzkie”. Proponują też prezydentowi spotkanie.

Poniżej list w całości.

List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy

Szanowny Panie Prezydencie,

na polskich granicach ludzie cierpią i umierają. Jako duchowni trzech wyznań Abrahamowych i jako polscy obywatele nie możemy pogodzić się z tym, że na naszych oczach rozgrywa się taka tragedia – katastrofa humanitarna.

Zabrania nam tego jednoznaczne przesłanie Pism Świętych naszych trzech wyznań: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (TB Szabat 31a, Mt 7:12, Kitab al Kafi t. 2 s.146), nakaz: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12:31, Kpł 19:18, An-Nawawi, 40 Haditów, Hadit 13) i przestroga: „Czyż jestem stróżem brata mego?” (Rdz 4:9. 1 Jan 3:12, Sura al-Majda 5:27-32).

To, co dzieje się na granicy, narusza drastycznie prawa i boskie, i ludzkie.

Pragniemy się z Panem spotkać, Panie Prezydencie, by znaleźć sposób, aby – bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli – pochylić się nad losem tych, którym grozi śmierć, i okazać im solidarność, jak ludzie ludziom.

z wyrazami szacunku

bp. Krzysztof Zadarko delegat KEP ds. Imigracji, przewodniczący Rady ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek

bp Jerzy Samiec biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Kolegium Europejskie

rabin Michael Schudrich naczelny rabin RP

mufti Tomasz Miśkiewicz mufti Muzułmański Związek Religijny w RP

Przeczytaj też: