Europa przeciwko Żydom. 1880–1945

Czytelni Polin - rozmowa na temat książki

Aly Europa przeciwko Żydom - okładka

Źródło: POLIN

Rozmowa na temat książki "Europa przeciwko Żydom. 1880–1945". Z autorem Götzem Aly rozmawiać będzie Hanna Rydlewska. Spotkanie tłumaczyć będzie Monika Ordon-Krzak. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry.

  • 10 listopada (środa), 18:00
  • spotkanie stacjonarne w Muzeum, sala konferencyjna A
  • dyskusja w języku niemieckim z tłumaczeniem konsekutywnym

Słynny niemiecki historyk dokonuje przenikliwej analizy ogólnoeuropejskiej wrogości wobec Żydów. Genezy nowoczesnego antysemityzmu doszukuje się w powiększającym się pod koniec XIX wieku dystansie społecznym między szybko emancypującą się mniejszością żydowską a dużo wolniej przekształcającymi się wspólnotami chrześcijańskimi. Wzrost demokracji i poszerzające się prawa wyborcze paradoksalnie sprzyjały tejże wrogości, gdyż sukcesy żydowskie uznawano za nieuprawnione, odnoszone kosztem tzw. narodów gospodarzy. Aly pokazuje, jak nowoczesny antysemityzm karmiony przez nacjonalizmy, kryzysy gospodarcze i społeczne konflikty został zręcznie wykorzystany przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej do realizacji polityki eksterminacji Żydów.

Götz Aly - niemiecki profesor nauk politycznych, historyk i publicysta, laureat licznych nagród. Jego publikacje, idące często pod prąd tradycyjnych interpretacji, wywołują zazwyczaj gorące dyskusje. W pracy naukowej koncentruje się na badaniach Holokaustu i historii III Rzeszy. Obejmował profesury gościnne na uniwersytetach w Wiedniu, Salzburgu, Berlinie i Frankfurcie nad Menem. Przez wiele lat zasiadał w Radzie Fundacji Jüdisches Museum w Berlinie. Związany z „Die Tageszeitung” i „Berliner Zeitung”, pisał też dla wszystkich najważniejszych niemieckich dzienników i tygodników – m.in. „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”. Jako badacz nazistowskiej przeszłości Niemiec, Aly chętnie prezentuje tezy niewygodne dla opinii publicznej, np. w książce Warum die Deutschen? Warum die Juden? (2011) zwrócił uwagę na materialne źródła Holokaustu – jego zdaniem jedną z przyczyn niemieckiego antysemityzmu była zazdrość Niemców wobec lepiej wykształconych i bogatszych współobywateli.

Hanna Rydlewska- dziennikarka i redaktorka. Dyrektorka wydawnicza „Vogue Polska”. Wcześniej zastępczyni dyrektor serwisów informacyjnych Gazeta.pl i szefowa Weekend.gazeta.pl. Była też wicenaczelną „Przekroju” oraz serwisu Natemat.pl, przez kilka lat kierowała magazynem „Exklusiv”. Prowadzi audycję „Edycja limitowana” w radiu Chilli ZET.

Partner spotkania: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej