"Studnia Pamięci" na żydowskich cmentarzach w Siedliszczu i Lublinie

Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

Źródło: "Studnia Pamięci"

Na cmentarzu żydowskim w Siedliszczu

W niedzielę, 24 października na cmentarzu żydowskim w Siedliszczu odsłoniliśmy pomnik poświęcony pamięci Żydów z Siedliszcza. Ta wzruszająca uroczystość z udziałem potomków siedliskich Żydów, mieszkańców, władz miasta, rabinów i duchownych na długo pozostanie w naszej pamięci. To był dzień pełen emocji, wzruszeń i ważnych rozmów.

2021-10-26-siedliszcze.jpg

Po ceremonii wysłuchaliśmy koncertu Michała Hochamana, którego rodzina pochodziła z Siedliszcza, a następnie udaliśmy się na spacer po mieście by razem odnaleźć ślady przeszłości i porozmawiać o historiach rodzin, które przyjechały z różnych stron świata.

Upamiętnienie znajduje się na cmentarzu od strony ulicy Leśnej i składa się z kilku części. Pierwszą stanowią fragmenty oryginalnych macew odzyskanych z terenu miasta, które przez ostatnie lata gromadzone były na terenie skansenu w Siedliszczu. Zaraz za nimi znajdują się współczesne, symboliczne nagrobki poświęcone pamięci poszczególnych osób i rodzin z Siedliszcza. Na lewo druga część pomnika – dwie płyty w kształcie rozdartej Gwiazdy Dawida, które symbolizują tragedię Zagłady. U podnóża skarpy znajduje się tablica informacyjna z krótkim opisem historii Żydów w Siedliszczu.

2021-10-26-siedliszcze-2.jpg

Podziękowania dla wszystkich, którzy przez ostatnie trzy lata włączyli się w pomoc przy realizacji tego projektu - potomków siedliskich Żydów, a jednocześnie fundatorów upamiętnienia, rodzin Niderman, Hochman, Nider, Chachava, Grojskop, Troyanovsky. Podziękowania dla władz miasta, wolontariuszy, architektów, wykonawców, komisji rabinicznej do spraw cmentarzy, Fundacji Friends for the Jewish Heritage in Poland, Forum Dialogu, Stowarzyszeniu Motocyklan Siedliszcze, Koła Gospodyń oraz mieszkańców Siedliszcza, którzy okazali nam swoje wparcie. Niech to wspólne dzieło będzie symbolem pamięci o Żydach którzy przez lata współtworzyli historię Siedliszcza.

Na cmentarzu żydowskim w Lublinie

Oto fotorelacja z prac porządkowych na cmentarzu żydowskim w Lublinie prowadzonych 17 października 2021 z GWŻ Warszawa filia w Lublinie.

2021-10-26-cmentarz-lublin.jpg

Wykonano 300% normy! Uprzątnęliśmy odpady, poprzycinaliśmy zieleń i jeszcze uporządkowaliśmy pomnik po północnej stronie al. W.Andersa. A, i jeszcze oddaliśmy Policji kradzione tablice rejestracyjne, które znaleźliśmy na cmentarzu.

2021-10-26-cmentarz-lublin-2.jpg

Wszystkim wolontariuszom wielkie dzięki za udział!